27/12
Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu

27. prosince 2013 v 06.15, Bytový textil

Sponzorované odkazy

Koberce, dnes už takmer historická podlahová krytina, si aj napriek moderným výdobytkom lamina či dlažby, udržujú stále svoju pevnú pozíciu na scéne moderného riešenia interiéru.

Aj napriek tomu, že koberce začínajú byť nahradzované úplne odlišnou podlahovou krytinou, sú miesta aj miestnosti, v ktorých by koberec nemal chýbať. K najideálnejším miestnostiam pre položenie celoplošnej kobercovej podlahovej krytiny patrí spálňa a detská izba. Kusové koberce skrášľujú obvykle priestor obývacej izby, jedálenského kúta, pracovne, šatne alebo vstupnej haly.

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu (http://www.homemag.sk)

Výhody kobercov

K najväčším prednostiam kobercov patrí ich vysoká absorpcia prachu, čím sa zlepšuje kvalita domáceho prostredia. Prachové častice sa držia pri zemi, usadzujú sa do koberca, vďaka čomu sa prach počas dňa v miestnosti nevíri, ako je tomu naopak u plávacích podláh. Koberec pôsobí zároveň ako výborná tepelná izolácia v danej miestnosti, chôdza po ňom je veľmi príjemná aj na bosú nohu, povrch je jemný a mäkký.

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu (http://www.homemag.sk)

Design

Na tuzemskom trhu existuje veľké množstvo materiálového, farebného, veľkostného a dizajnového prevedenia. Vyberať môžeme z najrôznejších kobercových štruktúr a vlasovej dĺžky koberca, od ktorej sa odvíja predovšetkým cena.

K súčasným moderným trendom vo svete kobercov patria vysoké vlákna v rôznych štruktúrach, prevládajú štruktúry jemnej trávičky, malých prečnievajúcich koralov, podoby popcornu, rovno strihané a husté povrchy. V materiáloch dominuje ovčia vlna, akryl, hodváb, koža či rôzne kožušinky. K farebným trendom patria rozličné odtiene fialovej, striebornej, hnedej, pastelovej a čiernobielej alebo sivo striebristé kombinácie.

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu (http://www.homemag.sk)

Design je spravidla ovplyvnený technikou výroby, podľa ktorej sa odvíja cena a kvalita. Základné typy kobercov sú vyrobené technikou vpichovania, kedy sa jednotlivé vlákna vpichujú pomocou lepidiel do podkladového materiálu. Kvalita vpichovaných kobercov nie je príliš vysoká, tomu samozrejme zodpovedá aj nižšia cena.

Ku kvalitným typom patria koberce všívané, ktoré sú tvorené slučkami všívanými do podkladovej tkaniny. Čím je slučka dlhšia, tým je koberec mäkší, príjemnejší na dotyk, kvalitnejší a samozrejme drahší. Koberce s vysokým vlasom zvyčajne najlepšie vynikajú v spálňach alebo detských izbách.

Absolútnu kvalitu zaručujú koberce tkané, ku ktorým patrí napríklad tak obľúbený perzský koberec.

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu (http://www.homemag.sk)

Typy moderných kobercov

K najobľúbenejším a moderným typom kobercov patria koberce kusové, ktoré slúžia predovšetkým ako dizajnový prvok pre zútulnenie bytového interiéru. Kusové koberce sú na tuzemskom trhu k dostaniu v rôznych veľkostiach, aktuálnych dizajnoch, rozličnom materiálovom prevedení a bohatej farebnej škále. Kvalitné kusové koberce disponujú vysokou odolnosťou proti zašpineniu, farebnou stálosťou, antistatickými vlastnosťami a dlhou životnosťou.

V rade slovenských domácností prevládajú tzv. behúne, čo sú veľmi malé kusy koberčekov, ktoré sa obvykle umiestňujú do najviac zaťažených častí domov. Behúne sú predovšetkým určené na umiestnenie do vstupných hál, predsiení, alebo ako vrchná krytina na schody.

Moderné koberce - niečo dizajnové na podlahu (http://www.homemag.sk)

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS