4/9
Stolička Eulji-ro Stool

Stolička Eulji-ro Stool

4. září 2020 v 00.00, Bytové doplnky, Stoličky

Sponzorované odkazy

Chceli by ste špeciálnu a jedinečnú stoličku prispôsobenú pre turecký sed? Máte možnosť vďaka výtvoru návrhára Estaba Hana z Weekend-Works. Je originálna a zahŕňa v sebe subkultúru krajiny, z ktorej pochádza.

Vzaté tak aj tak, možno povedať, že akýkoľvek dizajn produktu (nábytku a sedení čiže stoličiek, kresiel a taburetiek nevynímajúc) je veľmi často (alebo aj vždy) ovplyvnený kultúrou krajiny či regiónu, z ktorého pochádza. Niekedy tento kúsok je doslova definovaním tejto kultúry. Je to dané tým, že ľudia vytvárajú veci, ktoré vyhovujú predovšetkým ich životným potrebám. Samozrejme že sú zohľadňované aj ďalšie aspekty – záujem o produkt, požiadavky doby a ľudí v nej, možnosti využitia rôzneho materiálu aj jeho spracovanie prípadne potom dizajn samotný.

Tradícia so súčasnosťou

Tieto kúsky potom vydržia po celé roky, alebo sa dokola vracajú v trochu vylepšenej a dobe poplatnej forme a dizajnu. Tieto tak povediac nadčasové predmety odjakživa hladko vstupujú do ľudských životov a ich každodennosti. Ale potom sú tu kúsky, ktoré nezapadajú, nové, iné a menia súčasný a aktuálny stav – v poňatí dizajnu aj v tom ostatnom. Je to buď niečo úplne nové, alebo používané tak ako ľudia nie sú zvyknutí.

Dva štýly v jednom

Návrhár Estab Han si vzal do poňatia svojho kúsku nábytku z každého kúsok – minulosť a tradíciu, k tomu novodobý materiál a novodobé dizajnové poňatie. A touto fúziou vytvoril produkt (konkrétne stoličku), ktorá spája rôzne aspekty sedenia do seba a vytvára zážitok zo sedenia postavený na starých metódach. Prináša sedenie so skríženými nohami do moderného dizajnu stoličky a je ovplyvňované prostredím oblasti Eulji-ro v Soule a vôbec v Kórei. Tam sú všadeprítomné štvornohé stoličky veľmi bežným produktom.

Hybridná Eulji-ro stolička

Návrhár Estab Han teda spojil tieto dva štýly sedenia, staré a nové, a vytvoril novú hybridnú stoličku, ktorá sa postará o oba. Výrobok s názvom Eulji-ro stolička má dve časti, jednu štandardnú štvornohú a druhú, tiež stoličku, ale s kruhovým profilom a malým výrezom hore. Eulji-ro Stool môžete použiť dvoma spôsobmi – ak je okolo vás viac ľudí, môžete použiť obe časti samostatne.

A ak chcete sedieť so skríženými nohami, môžete ich kombinovať vložením nohy z jednej do otvoru v druhej. Toto zasunutie stoličky udržuje dizajn na svojom mieste, zatiaľ čo sa prispôsobujete pri sedení. Okrem toho sú stoličky navrhnuté tak, aby boli stohovateľné, a preto môžu byť na konci dňa zastrčené kamkoľvek kde neprekážajú a uvoľniť miesto v príbytku na iné účely.

Čo na ňu hovoríte?

Zdroj foto: Yankodesign.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS