16/1
Nerezová oceľ v kuchyni - výhody a nevýhody materiálu

Nerezová oceľ v kuchyni - výhody a nevýhody materiálu

16. ledna 2013 v 07.00 , Kuchyne

Sponzorované odkazy

Nie je ťažké uhádnuť, ktorý materiál sa vyznačuje vysokou odolnosťou. Nerezová oceľ nachádza na trhu stále väčšie uplatnenie. Jej obľuba je neprehliadnuteľná predovšetkým v potravinárskom priemysle. Aké výhody a nevýhody ponúka nerezová oceľ pre naše kuchyne? Pokúsime sa predložiť všetky pozitíva i negatíva s ohľadom na funkčnú aj dizajnovú stránku.

Ako sme už spomenuli, nerezová oceľ je jedným z veľmi odolných materiálov. Vyzdvihnúť možno najmä odolnosť voči korózii. Tej sa využíva práve v potravinárskom priemysle. Čo konkrétne si môžu šéfkuchári v luxusných reštauráciách toľko pochvaľovať?

Vlastnosti nerezovej ocele

Výrobky z nerezovej ocele sa pýšia hneď niekoľkými privilégiami pred ostatnými materiálmi. Už vyššie sme spomenuli odolnosť voči korózii, ktorá je veľmi dôležitá najmä u častí, ktoré prichádzajú často do styku s vodou (napr. drezy). Tiež dobre znášajú údržbu pomocou rôznych saponátov, a to aj agresívnejších. Nerezová oceľ patrí medzi ľahostajný materiál – teda nereaguje pri styku s inými látkami. Ani sa z nej nemôžu uvoľniť nežiaduce látky do potravín.

Najmä u riadu a u skladových dóz oceníme odolnosť pri zmenách teplôt a znášanlivosť teplôt extrémnych. Nerezová oceľ tiež odoláva nárazom a opotrebovaniu. Porovnajme na ukážku termosku z nerezu a termosku plastovú. Ak Vám plastová termoska spadne, s najväčšou pravdepodobnosťou na niektorých miestach praskne a nebude možné ju ďalej používať. Termoska z nerezu je oveľa odolnejšia. Poukážme tiež na riziko úniku nežiaducich látok, ktoré v prípade plastov hrozia veľmi často (ak sa nejedná o certifikovaného výrobcu). Milovníkov životného prostredia iste poteší informácia, že po zostarnutí je nerezová oceľ recyklovateľná.

Späť ku kuchyniam. V reštauráciách sa stretávame s nerez kuchyňou už skoro bežne. Hoci je finančne nákladná, môže sa táto investícia reštaurácii čoskoro vrátiť. Ľahko sa udržiava, všetko z povrchu ľahko skĺzne, nezadržiava pachy a predovšetkým spĺňa náročné hygienické podmienky.

Poďme si ukázať aj negatíva kuchyne v nerezu. Ako sme uviedli, všetka špina sa dá ľahko umyť. Avšak to nás priamo navádza k jednej z nevýhod nerezovej kuchyne. Sebemenší odtlačok prsta, kvapka čaju, fliačik mastnoty … všetko je ihneď vidieť. A tak neostáva majiteľovi ako leštiť, leštiť a leštiť. Druhou značnú nevýhodou je naozaj vysoká cena kuchyne.

Záverom, výnimočné vlastnosti výrobkov z nerezovej ocele sú: odolnosť proti korózii, dlhá životnosť, recyklovateľnosť, jednoduchá údržba, spĺňa vysoké hygienické nároky a nezaťažuje životné prostredie.

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS