15/3
Aké sú typy osvetlenia?

Aké sú typy osvetlenia?

15. března 2015 v 07.00, Bytové doplnky, Svietidlá

Sponzorované odkazy

Chcete sa doma cítiť útulne, príjemne a jednoducho v pohode? Vyžívate sa v obrázkoch, vázach s kvetmi, sviečkach a všetkých možných serepetičkách, ktorými chcete pohodu dosiahnuť. Ale čo svetlá? Ak budete vedieť aké vybrať a kde ich umiestniť, budete sa doma cítiť ešte lepšie.

Bez osvetlenia sa nezaobídete

Osvetlenie je veľmi dôležitý prvok, ktorý ovplyvňuje a podporuje naše pocity a náladu. Primárne samozrejme potrebujeme svetlo na to, aby sme videli za tmy. Nesmieme však zabúdať, že osvetlenie je v dnešnej dobe tiež dizajnový prvok. Ak váš byt alebo dom zariaďujete úplne od začiatku, postavte sa doprostred každej miestnosti a premýšľajte aké svetlo a kde je ho potrebné nainštalovať. Aby ste sa mohli správne rozhodnúť je dobré vedieť niečo o základných typoch osvetlenia.

nástenné svietidlo; zdroj: palnas.cz

nástenné svietidlo; zdroj: palnas.cz

Typy osvetlenia

  1. Centrálne osvetlenie – sem môžeme zahrnúť potrebný luster, závesné osvetlenie alebo stropné svietidlo. Je to najdôležitejšie osvetlenie v miestnosti, ktoré zabezpečí svetlo pre pohyb v priestore. Nájdeme ho najčastejšie uprostred stropu, aby osvetľovalo celú miestnosť.
  2. Miestne osvetlenie – toto je osvetlenie, ktoré sa zameriava na osvietenie konkrétneho miesta – priestor na čítanie, pracovný stôl, atď. Zaraďujeme sem nástenné svietidlá alebo stolové lampy.
  3. Dekoratívne osvetlenie – ide skôr o osvetlenie, ktoré dotvorí svojím svitom nejakú dekoráciu – obraz, sochu, kút s vázou atď. Dekoráciou môže byť aj samotné osvetlenie. Rozhodne sa nejedná o svetlo, pri ktorom by ste mohli napríklad čítať.
dekoratívne osvetlenie; zdroj: palnas.cz

dekoratívne osvetlenie; zdroj: palnas.cz

Ako svetlo vybrať?

Výber svetla záleží na tom, čo sa pri ňom chystáte robiť. Pri bodových svetielkach pravdepodobne nebudete čítať, rovnako tak u stolovej lampičky nebudete jesť a pri žiarivke nebudete pliesť sveter atď. Potom je tu ešte jedna dôležitá vec. Veľmi záleží na miestnosti, kde chcete svetlo umiestniť. Opäť platí, že v obývačke pravdepodobne nebudete mať žiarivku a v kúpeľni luster. Ale o tom viac až niekedy nabudúce.

Úvodný obrázok: palnas.cz

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS