16/1
Kreslo Barcelona

Kreslo Barcelona

16. ledna 2014 v 07.45, Kreslá a sedacie súpravy

Sponzorované odkazy

História

Doslova legendárne kreslo, s ktorého históriou sa môže merať len málo iných modelov. Jeho vznik sa datuje do roku 1929, kedy sa konala Medzinárodná výstava v Barcelone, ktorej sa zúčastnilo aj Nemecko. Práve pre ich pavilón navrhol dizajnér Ludwig Mies van der Rohe tento skvost, ktorý je k videniu v nemenej známej vile Tugendhat v Brne.

Možno si hovoríte, prečo som v úvode použil slovo legendárny, keď sa na svetových výstavách museli objaviť stovky kresiel. Máte pravdu, avšak práve kreslo Barcelona ovplyvnilo celú modernú „architektúru“ a to nielen v odbore nábytkárskom. Vďaka svojej až geniálnej jednoduchosti, primitívnej konštrukcii, ktorú by doma zvládol zostrojiť aj priemerne zdatný kutil a určitému kúzlu, ktoré z neho už na prvý pohľad vyžaruje, zaujal tento majstrovský kúsok dizajnérov celého sveta natoľko, že sa z neho stal akýsi vzor pre nasledujúce desaťročia, ktorý sa nikto neodvážil narušiť. Celá táto etapa vyvrcholila roku 1977, kedy kreslo získalo prestížnu cenu Múzea Moderného umenia.

Kreslo Barcelona (http://www.homemag.sk)

Konštrukcia

Kreslo Barcelona je klasickým predstaviteľom funkcionalistického nábytku v luxusnom prevedení. Už v roku 1953 získala výhradné právo na jeho výrobu firma Knoll, avšak aj na českom trhu sa u mnohých výrobcov objavuje s ľahko pozmeneným dizajnom. Na trhu ho nájdete v dvoch farebných prevedeniach – biela a čierna koža. Možno požiadať aj o chrómovanú konštrukciu, ktorá nie je štandardne použitá. Konštrukcia je v podstate prvým luxusným prvkom kresla; je leštená ručne. Niečo podobné platí aj u koženého poťahu, ktorý je tiež ručne zhotovený. Taký Rolls Royce v kategórii nábytku. Ako už som naznačil, sedačka je potiahnutá pravou kožu, čo tiež pridáva na luxuse. Už sám tvorca vyhlásil: „Ide o kreslo pre tú najdokonalejšiu relaxáciu.“ V súčasnosti je už k nemu dodávaná aj podnožka v rovnakom dizajne pre maximálny komfort.

Kreslo Barcelona (http://www.homemag.sk)

Zaobstarať sa dá v podstate v dvoch cenových reláciách. Ak túžite po originálnom prevedení spoločnosti Knoll, pripravte sa, že cena určite nepôjde pod 1600 €. Ak vám stačí kópia, dá sa zohnať už od 700 €. Aj to je na kreslo do obývačky veľmi veľká suma, ale nehovoríme tu o len tak nejakom kuse nábytku. U najluxusnejšieho modelu kresla s osemdesiatročnou históriou to jednoducho inak nejde.

Kreslo Barcelona (http://www.homemag.sk)
Kreslo Barcelona (http://www.homemag.sk)

zdroj: http://www.knoll.com/

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS