26/8
Dvere a okná – neodmysliteľná súčasť každého príbytku

Dvere a okná – neodmysliteľná súčasť každého príbytku

26. srpna 2019 v 09.15, Domy

Vybrať si vhodné dvere a okná do bytu či rodinného domu môže byť niekedy veľký problém. Mali by byť praktické, funkčné a mali by aj zapadnúť do interiéru. Pri ich výbere by ste ale mali brať toho do úvahy viac.

Ako vybrať dvere

Pri voľbe vonkajších dverí berte v prvom rade ohľad na bezpečnosť. Tieto dvere bývajú ťažšie, hrubšie, odolnejšie a oveľa bezpečnejšie než interiérové dvere. Je dobré ak majú viac bodov uzamykania, odolajú požiaru (aspoň na pár minút) a sú z pevného materiálu. Čím vyššia je ich trieda bezpečnosti tým viac si za ne priplatíte, ale tieto vynaložené financie nebudete nikdy ľutovať.

Pri výbere interiérových dverí nemusíte brať až taký ohľad na bezpečnosť. Berte ohľad hlavne na

  • Rozmer dverí
  • Smer otvárania
  • Chcete na nich kovanie, či zámku (a akú – dózickú, vložkovú, alebo wc)
  • Farbu, materiál z ktorého majú byť ( mal by sa dať ľahko udržiavať)
  • Štýl – mali by sa hodiť k zariadeniu domu, prípadne by mali byť vhodné k charakteru budovy – kancelárske priestory a pod.

Je lepšie si dať dvere zhotoviť podľa vlastných požiadaviek a nekupovať dvere v obchodoch. Takto budete mať doma originálne kúsky, ktoré nebude mať nik iný. Okrem toho nebudete mať problém s ich montážou – zamestnanci spoločnosti vám ich prinesú a nahodia.

Výber okien

Nové okná majú jednu veľkú výhodu – neuniká cez ne teplo, čo oceníte hlavne chladných mesiacoch. Preto by ste sa po nich mali obzerať už v lete. Na trhu nájdete okná z rôznych materiálov. Ak patríte k ľuďom, ktorí plastové okná zavrhujú isto sa obzriete po kvalitných drevených eurooknách. Aj keď si tieto okná vyžadujú občasnú údržbu (raz za pár rokov ich treba prelakovať) v ich prospech hovorí viac plusov

  • Drevo – prírodný materiál, ktorý vytvára príjemnú a pohodovú atmosféru
  • Výborné tepelno a zvokovoizolačné vlastnosti
  • Pri správnej údržbe vydržia desiatky rokov bez toho aby ste ich museli vymeniť.

Aj v prípade okien platí to čo pri dverách. Pri ich kúpe sa zamerajte na spoločnosti, ktoré majú dobré referencie, ktoré sa výrobou a montážou zaoberajú už nejaký čas a majú dostatok skúseností.

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS