8/1
Barové stoličky: Nielen do komerčných priestorov!

Barové stoličky: Nielen do komerčných priestorov!

8. ledna 2014 v 07.15 , Kuchyne

Sponzorované odkazy

Barové stoličky možno charakterizovať ako stoličky na vysokých kovových alebo drevených nohách, ktoré slúžia obvykle na posedenie pri poháriku lahodného moku. Z komerčných priestorov, ako sú reštaurácie, bary, kancelárie a recepcie, sa barové stoličky presúvajú veľmi rýchlym tempom do domácností.

Výsostné uplatnenie v bytových interiéroch nachádzajú predovšetkým pri barových pultoch, vysokých stolíkoch, vyvýšených pracovných dosiek a domácich baroch. Z hľadiska pohodlia a komfortu sú barové stoličky určené prevažne na krátkodobé posedenie, ale v rade domácností s obmedzeným priestorom slúžia vysoké stoličky ako alternatíva klasických jedálenských stoličiek.

Účel využitia je teda najdôležitejším faktorom pri výbere správnej barovej stoličky. Zvýšenú pozornosť by sme mali predovšetkým venovať stabilite stoličiek a ich ergonomickému tvarovaniu.

Rôzna výška?

Výška barovej stoličky od podlahy k sedáku by sa mala pohybovať v rozmedzí 65 – 75 cm. Sedák stoličky by sa mal nachádzať približne 20 cm pod úrovňou barovej dosky. Niektoré typy barových stoličiek sú vybavené mechanickým piestovým systémom alebo skrutkou, pomocou ktorej je možné podľa potreby regulovať výšku.

Na tuzemskom trhu môžeme vyberať zo širokej škály barových stoličiek, ktoré disponujú rozmanitým materiálovým prevedením, pestrou škálou farieb a dizajnových štýlov. Vďaka širokej farebnej škále a materiálovému prevedeniu možno barové stoličky perfektne zladiť nielen s kuchynskou linkou, ale aj ostatným nábytkom. Pohodlné a komfortné posedenie ponúkajú barové stoličky s operadlom a opierkami pre ruky, ktoré sú určené predovšetkým pre dlhodobejšie sedenie.

K najbežnejším materiálom na výrobu konštrukcií barových stoličiek patrí nerez, hliník, drevo a plast. Sedačka je vyrobená z mäkkého čalúneného penového materiálu s čalúnením v látke, koži alebo koženke. Lacnejšie typy barových stoličiek disponujú celodreveným alebo plastovým sedadlom, na ktoré je možné dokúpiť sedacie podušky.

Barovky a materiál

K najobľúbenejším materiálom, určeným pre výrobu barových stoličiek, patrí masívne drevo, ktorého pevná konštrukcia zaisťuje vysokú mieru stability. Elegantnou kombináciou je koženkový či kožený mäkký sedák, ktorý však oproti celodreveným stoličkám navyšuje cenu. Garanciou u drevených stoličiek je vysoká životnosť a odolnosť proti opotrebeniu.

K veľmi obľúbeným materiálom patrí tiež chróm, z ktorého je vyrobená celková kostra barovej stoličky, a to vrátane operadla vyplneného jemnými prútmi. Chróm vyzerá dobre a ľahko sa udržuje.

Výhodou kovových barových stoličiek je možnosť umiestnenia systémového piestu alebo skrutky, čím môžeme nastaviť výšku stoličky do požadovanej polohy. Kovovú konštrukciu možno kombinovať so sedákmi najrôznejších materiálových prevedení, ku ktorým patrí látkové čalúnenie, koža, koženka, drevo, ratan, bambus či plast.

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS