31/5
Ozdobte svoj interiér kusovým kobercom

Ozdobte svoj interiér kusovým kobercom

31. května 2015 v 00.00, Bytové doplnky, Bytový textil, Kuchyne, Obývacie izby, Predsieň

Sponzorované odkazy

Koberce sú veľmi obľúbené a zrejme aj vždy budú. K určitým zmenám však dochádza aj v oblasti užívania kobercov. A nejde len o farby alebo dizajn. Zatiaľ čo pred pár rokmi boli koberce väčšinou používané v celej miestnosti, dnes ich väčšinou nájdete len v častiach miestnosti. Sú veľmi praktické, ale aj dekoratívne.

Kde ich najčastejšie nájdete?

Okrem kobercov sa v interiéroch využívajú linoleá, plávajúce podlahy alebo dlažba. Tieto krytiny majú jednu nevýhodu. Sú chladné a od zeme stúpa zima. Je teda veľmi nepríjemné chodiť po nich v ponožkách alebo bosí. Od toho sú tu kusové koberce.

koberček s kvetinami; zdroj: kobercepodlahy.cz

Využívajú sa prevažne na miestach, kde nechávate nohy dlhšiu dobu na rovnakom mieste. Hodia sa teda pred pohovku, pod pracovný stôl, pred kuchynskú linku, tam, kde sa hrajú deti atď. Ak sa doma prezúvate do domácej obuvi, potom sa vám takýto kusový koberec bude hodiť aspoň v predsieni. Veľmi praktické je mať niečo mäkké a teplé vedľa postele. Šliapnuť hneď z rána na ľadovú podlahu je totiž naozaj nepríjemné. Špeciálne druhy kobercov sú vhodné aj do kúpeľní alebo na toalety.

Z čoho môžete vyberať?

Čo sa týka materiálov kusové koberce sa nijako nelíšia od tých celoplošných. Základné delenie je jednoduché – prírodné a syntetické. Prírodné koberce sú veľmi obľúbené, či už ide o vlnu, bavlnu alebo napríklad hodváb. Koberce vyzerajú krásne, sú hebké a príjemné na dotyk a navyše majú dlhú životnosť. Musíte sa však zmieriť s tým, že si za ne priplatíte. Pri syntetických kobercoch je výber širší. Najčastejšie sa stretnete s polyamidovými vláknami, polyesterom, polypropylénom alebo polyakrylom. Pri syntetických kobercov je životnosť podstatne nižšia rovnako ako cena.

koberec s dlhým vlasom; zdroj: kobercepodlahy.cz

Kvalita kobercov záleží tiež tom, akým spôsobom sú vyrábané. Či ide o tkanie, všívanie, vpichovanie atď. Od spôsobu výroby sa odvíja dĺžka vlasu koberca. Dnes sú v móde hlavne tie s dlhým vlasom. Takéto koberce sú hrejivé a príjemné, ale ich čistenie je oveľa zložitejšie ako u tých s krátkym vlasom.

Úvodný obrázok: kobercepodlahy.cz

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS