27/7
Domov v letnej réžii

Domov v letnej réžii

27. července 2015 v 00.00 , Bytové doplnky , Bytový textil , Byty , Design , Domy , Kuchyne , Nábytok , Predsieň , Riad , Sklo , Spálne , Stoly a stolíky , Záhradný nábytok

Sponzorované odkazy

Keď je leto, tak konečne odložíme vrstvy odevov a vyrazíme von len v šatách alebo šortkách. Je to doba príjemných teplôt, slniečka, sparných dní a horúcich večerov. Prispôsobiť tomuto obdobiu môžeme interiér, výzdobu, farebné ladenie bývania, ale aj stravovanie a jedálniček.

: Jbble/Flickr.com; Jemne modré hrnčeky sú skvelou dekoráciou kuchyne v lete.: Jbble/Flickr.com; Jemne modré hrnčeky sú skvelou dekoráciou kuchyne v lete.

Leto je keď…

  • …máme doma jemne a letno farebne, môžeme celý deň mať otvorené okná
  • …trávime viac času vonku mimo byt a dom
  • …dodávame telu viac tekutín aj slniečka
  • …jeme odľahčené, nie príliš tučné a mastné, ale predovšetkým ľahko stráviteľné jedlá
  • …môžete posedieť a jesť mimo kuchyňu vonku – na záhrade, na výletoch, pikniku a organizovať vonkajšie párty
TinaRosi/Flickr.com; Posedenie na slnku a záhradnej lavičke je skvelý relax pre telo i dušu.TinaRosi/Flickr.com; Posedenie na slnku a záhradnej lavičke je skvelý relax pre telo i dušu.

Doma jemne a farebne

Jar, leto, jeseň a zima – všetky ročné obdobia sú charakteristická farbami, farebným ladením a kombináciami ktoré k nim patria. Každé ročné obdobie má svoju základnú farbu a s ňou možno ladiť ďalšie tzv. doplnkové. Podľa pravidiel, že kontrasty sa priťahujú, studenšie ročné obdobie (jeseň a zima) k sebe viažu farby skôr teplé, a obdobie jari a leta potom tie studené.

Preto k tej hlavnej letnej patrí predovšetkým modrá, ku ktorej sa skvele hodí ako prídavná farba červená (ideálne odtiene maliny, rubínu a bordó) a modrá oceľová alebo bledomodrá, prípadne kombinácia týchto farieb v jemných a mäkkých odtieňoch. Inak je možné použiť takmer všetky z celej farebnej škály, ale vždy záleží na ich sile, sýtosti a tónoch, a pre leto sú skutočne najvhodnejšie tie mäkké, jemné a bledšie.

Tu je na každom z nás, jeho vkuse, cite a na tom, ku ktorej farbe viac tiahne a prikloní sa. A k navodeniu leta postačí zmeniť len málo – obrus, predložku, záclonku, vázy a drobné dekorácie, riad, kvetináče a kytice vo vhodnej farbe.

WaterDrink/Flickr.com ;. Vypiť počas celého dňa minimálne 2 litre vody je dôležité.WaterDrink/Flickr.com ;. Vypiť počas celého dňa minimálne 2 litre vody je dôležité.

Mimo byt a dom

Slnko a príjemné teploty v lete lákajú von. Vďaka optimálnym podmienkam tak môžeme viac pracovať a relaxovať na záhrade, posedieť pri káve v altánku, namočiť sa v bazéne, ísť na prechádzku, výlet, posedieť v parku na lavičke.

Každodenný pobyt vonku je ideálny pre ľudský organizmus, ktorý sa lepšie okysličí a telo sa potom dobre regeneruje, je odolnejšie a pracuje v náš prospech. Denný pobyt na čerstvom vzduchu po dobu minimálne 30 minút totiž povzbudzuje aj činnosť mozgu, pamäť i lepšiu schopnosť učenia a sústredenia sa.

Manka/Flickr.com; Do letného jedálnička určite zaraďte viac ovocia a zeleniny, sú ľahko stráviteľné.Manka/Flickr.com; Do letného jedálnička určite zaraďte viac ovocia a zeleniny, sú ľahko stráviteľné.

Pitný režim a slnko

V letnom období je nutné tiež viac dbať na dostatok tekutín, teda pitný režim po celý deň. Správne by mal dospelý človek vypiť počas dňa minimálne 2 až 3,5 litra skôr nesladených nealkoholických nápojov a vody. Tiež slnko „dobije“ našu energiu, a takisto z neho ľudský organizmus čerpá aj tak potrebný vitamín D pre telo. Slnko a čerstvý vzduch ovplyvňuje aj náladu, ktorá je vďaka slnku a teplu razom lepšia.

Letný jedálniček

Ten by mal byť v letnom období odľahčený, bez nadmiery tučného a ťažko stráviteľného jedla (mliečnych výrobkov, majonéz, bôčika, mastnejšieho mäsa, slaniny, masti) a s maximálnou možnou mierou ovocia a zeleniny v jedálničku (šaláty, prílohy, koktaily, grilovaná zelenina aj ovocie a šťavy z nich). A chudé a rybie mäso, pripravované ako minútka, na grile, ľahko dusené, na teflóne či v alobale je lepšie ako pečené.

LinaMy/Flickr.com; Varenie vo vonkajšej kuchyni je v lete skutočne príma.LinaMy/Flickr.com; Varenie vo vonkajšej kuchyni je v lete skutočne príma.

Vonkajšie kuchyne, pikniky a grilovacie párty

K teplým letným dňom patria aj možnosti varenia vonku, vo vonkajších kuchyniach, alebo grilovanie, najrôznejšie pikniky v prírode a vonkajšie párty. Vonkajšie kuchyne sú skvelou možnosťou úniku z prehriatych a často sparných priestorov domu. Takže ak máte tú možnosť, určite ju v lete využite!

Outdoor kuchyne bývajú väčšinou zastrešené (kvôli zariadeniu a príjemnému tieňu), teda nás pri príprave pokrmov nebude trápiť ostré slnko. A pikniky sú v lete skvelou kombináciou výletov a konzumáciou niečoho dobrého v prírode. Grilovanie je spestrením pri návštevách príbuzných a priateľov u nás, kedy nie je nutné len sedieť v uzavretom priestore a užijú sa pri nich nielen dobré grilované pochúťky, ale aj veľa zábavy.

Úvodný obrázok: Serina/Flickr.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS