27/3
Atmosféra v interiéri je o svetle

Atmosféra v interiéri je o svetle

27. března 2016 v 05.45 , Bytové doplnky , Design , Kuchyne , Obývacie izby , Predsieň , Svietidlá

Sponzorované odkazy

Krásny a harmonicky ladený interiér nie je len o nábytku a zariadení, punc a bodku mu dávajú doplnky. Atmosféru potom vyladí správne a vhodné svetlo.

Osvetlenie a zdroje svetla vdýchnu interiéru atmosféru. Ako ich správne rozmiestniť aby bola atmosféra dokonalá? Ako správne umiestniť svetlá v obývacej izbe a v pracovni?

Svetlo a osvetlenie väčšinou riešime v interiéri až ako poslednú položku. Čo je chyba. Mali by sme štýl, typ aj intenzitu osvetlenia mať na mysli už od začiatku zariaďovania interiéru. A rozhodovať aké že to lampy, lustre, a lampičky chceme. Pretože tie nám majú okrem navodenej pohodovej atmosféry tiež posvietiť na naše každodenné činnosti.

Správne a premyslené rozmiestnenie predíde niektorým zdravotným ťažkostiam, ktoré zo zlého umiestnenia svetiel plynú – poškodenie zraku, bolesti hlavy, nesprávne sedenie pri osvetlení a hrbenie sa nad prácou či stuhnutá chrbtica, aj bolesť rúk v nesprávnej polohe vďaka nevhodnému nasvieteniu.

Ako vytvoriť príjemný priestor, v ktorom budeme dobre vidieť?

Každá miestnosť by mala mať svoje centrálne svietidlo. To je základ. K nemu pomocou ďalších menších svetiel je ideálne vytvoriť v miestnosti zóny, ktoré budú svojou svetelnou atmosférou zodpovedať konkrétnej potrebe. Intenzita a typ osvetlenia v relaxačnej časti je úplne odlišná od tej v pracovnom kúte, alebo v detskej izbe.

Najexponovanejšou a najvyťaženejšou miestnosťou je obývacia izba. Teda je logické, že práve sem nasmerujeme najviac pozornosti. Ako centrálne osvetlenie možno využiť svetlá s pohyblivými ramenami alebo otáčavými bodovkami. Ak je v izbe kút na čítanie, je ideálnym osvetlením v danej zóne stojaca lampa s nastaviteľnou lampičkou a napríklad aj s nastaviteľnou intenzitou jasu. Ani jedno toto svetlo by sa nemalo odrážať v televíznej obrazovke.

Čím dochádzame k osvetleniu televíznej obrazovky. Tá by mala mať za sebou jemné svetlo. Sledovanie televízie v úplnej tme poškodzuje zrak a u citlivejších ľudí môže vyvolať bolesti hlavy. Postačí stolná či stojaca lampa, ktorú pri sledovaní televízie rozsvietime. Pre navodenie útulnosti možno ešte v obývacej izbe umiestniť dekoratívne osvetlenie – napríklad na osvetlenie obrazov, plastík a ďalších dekorácií.

Pracovný priestor – kút či pracovňa sama, patria k ďalšej dôležitej položke správneho osvetlenia. Miesto na prácu potrebuje čo najlepšie využitie denného a teda prirodzeného svetla. To je najprirodzenejšie a najzdravšie. Večer ho možno nahradiť svetlom umelým. A preto by sme na kvalitnej stolovej lampe v pracovniach určite šetriť nemali.

Samozrejmosťou by mala u nej byť jej veľká horizontálna aj vertikálna pohyblivosť a kvalitná žiarovka s teplým podtónom. Samotná lampa by mala byť umiestnená tak, aby netienila pri písaní ruky. A tu je podstatné či ste ľavák alebo pravák – pravákom by mala svietiť lampa zľava a ľavákom sprava. Samo svetlo by nemalo oslňovať, a tak voľte žiarovku čiastočne krytú a vo výške maximálne do úrovne očí.

Zdroj foto: Claro

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS