24/2
Novodobá cool domácnosť

Novodobá cool domácnosť

24. února 2019 v 00.00, Design, Riad

Sponzorované odkazy

Viete, aká je dnes cool domácnosť? Tá, čo ide na vlne bez obalu a bez odpadu. Chcete to tiež skúsiť?

Tak žite na báze Zero Waste. Je to životný štýl a existencia bez zbytočného odpadu. Propagujú ho dnes mnohí, ale spomenúť musíme predovšetkým blogerku Beu Johnson, ktorá s tým začala vo svojej domácnosti ako jedna z prvých v roku 2008.

A verte, alebo nie, dopracovala sa k neuveriteľnému výsledku. Jej štvorčlenná domácnosť vyprodukuje za celý rok obyčajný jednen pohár zmesového odpadu. Inšpirovala mnoho ľudí a vytvorila hnutie, ku ktorému sa hlási aj Česko v podobe platformy Zero Waste Česko. K projektu sa pripojilo mnoho známych tvárí, a s nimi aj herečka a fotografka Andrea Růžičková.

herečka a fotografka Andrea Růžičková v obchode KLEAN Kanteen

herečka a fotografka Andrea Růžičková v obchode KLEAN Kanteen

Česko bez obalu

Zero Waste predstavuje životný štýl, ktorého zástancovia sa snažia nevytvárať zbytočne domáci odpad, ktorý sa už nedá ďalej recyklovať, alebo kompostovať. Vyhýbajú sa používaniu jednorazových potrieb a plytvaniu: od jedla, cez hygienické potreby až po oblečenie, alebo nábytok.

Prečo to všetko?

Pochopíte, keď si zaletíte vo veterných dňoch na pláž na malebný thajský ostrovček. Čaká Vás kúpeľ vo vlnách igelitových tašiek, PET fliaš, slamiek, plastových vidličiek a iného odpadu. Smutný pohľad. V poslednej dobe sa navyše dosť diskutuje o novom plastovom „kontinente“ v tichomorí, ktorého rozsiahlosť všetkých prekvapila.

Rozlohou hravo obsiahne celé Nemecko, Francúzsko a Španielsko dohromady. Pritom nejde len o estetický problém. Odpad postihuje živočíchy a má rozsiahle dôsledky na kvalitu životného prostredia. Najväčší problém však je, že plast sa nerozkladá, a len sa rozpadne na menšie a menšie častice, takzvané mikroplasty, ktoré potom máme nielen vo vode, ale aj v pôde.

Začať možno vždy – a každý sám pri sebe

Priemerný Čech vyprodukuje každý týždeň 6 kilogramov odpadu a iba dve percentá z tohto množstva sa zrecyklujú. Väčšina obsahu našich popolníc končí na skládkach, v podobe mikročastíc sa dostáva do pôdy, vody, zvierat a ako bumerang sa nám zase vracia späť k nám.

Jedna z ciest, ako s tým bojovať je nečakať na nič a začať u seba. Zapojiť sa do výzvy „Ja som tou zmenou“ nie je ťažké. Stačí pri nákupe pre vašu domácnosť premýšľať, či naozaj potrebujem ovocie so šupkou zabaliť ešte do vrecka. Nákup si môžem odniesť vo svojej vlastnej plátenej taške, limonádu vypijem z pohára a nie slamkou. Na kávu so sebou si môžem nosiť vlastnú šálku, rovnako tak pitnú vodu si môžem natočiť do svojej fľaše a nakoniec aj tú slamku môžem mať svoju a dizajnovú.

Nakupujte rozumne

Nakupovať v supermarkete bez obalu je celkom oriešok. Inšpiráciou ako na to, môžu byť starší a minulá generácia. Ako získavali potraviny bez obalov? Aj vaša babička keď mala záhradku, kde si väčšinu jedla vypestovala, nakupovať chodila na trh a k sedliakovi a čo nemala, si vymieňala so susedmi.

A rovnako tak je možné taký životný štýl možno praktizovať aj dnes. Stačí sa rozhliadnuť, kde v susedstve je nejaký farmár, mnohí ponúkajú aj pravidelný dovoz debničiek. Existuje mnoho komunít a FB skupín pre výmenu prebytkov zo záhradky a v neposlednom rade už máme aj pár bezobalových obchodov. Stačí sa len vybaviť dózami a navážiť si potravín koľko práve potrebujete.

Pred tým, než vyrazíte na nákup, si chladničku a špajzu odfoťte na mobil, aby ste si v predajni pripomenuli, čo doma máte. A pri nákupe dať potom prednosť lokálnym, sezónnym a rastlinným produktom, šetrnejším k prírode. Budete mať nielen pocit, že vytvárate minimum odpadu, ale navyše tak získate kvalitné suroviny, o ktorých viete, odkiaľ pochádzajú.

Bez obalu doma a prakticky

Ako si poradiť s vecami každodennej spotreby, ako sú vatové tyčinky, odličovacie tampóny, dámske hygienické potreby a iné, ktoré jednoducho potrebujete a chcete používať, ale neviete si ich bez obalu obstarať? Na všetko existuje riešenie. Vatové tyčinky sa predávajú aj s papierovou alebo bambusovou tyčinkou, odličovacie tampóny si jednoducho môžete uháčkovať alebo zaobstarať textilné, teda také, ktoré sa dajú prať. Rovnako tak dámske hygienické potreby sa ako jednorazové ponúkajú z biobavlny, alebo textilné. Nezabudnite na kozmetiku, ktorá sa dá dnes tiež zohnať už v tuhej bezobalovej forme.

Čo je Zero Waste Česko?

Zero Waste Česko je neziskový projekt, ktorý funguje na základe podpory a darcovstva. Čerpá ako od firemných partnerov, ktoré sú v bezobalovom zmýšľaní majstrami – ako napríklad spoločnosť KLEAN Kanteen, ktorej špecialitou sú práve znovu použiteľné slamky, fľaše a nádoby na celý život, tak od jednotlivcov.

Ten, komu nie je príroda ľahostajná a rád by sa podieľal na zmene, sa môže zapojiť do aktuálnej kampane Sme v poriadku .

Zdroj foto: Smevporadku.cz

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS