20/3
Príroda u vás doma: machové obrazy

Príroda u vás doma: machové obrazy

20. března 2019 v 06.30 , Bytové doplnky , Design

Sponzorované odkazy

Príroda je mocná čarodejka, to je isté. Je krásna, premenlivá a úžasne inšpirujúca. Tiež má veľmi kladný vplyv na ľudskú psychiku. Zavítať do prírody a zelene je vždy príma balzam na dušu. Ale vždy to nejde, a tak prečo si nekúpiť kúsok rýdzej prírody domov? S machovými obrazmi je to možné!

Kto mal rád rozprávky z machu a papradia, nočnú oblohu, iste sa poteší, keď mu povieme, že práve tie machy sú podstatou a zdrojom prírodných kúskov, ktoré môžu krásne oživiť váš domov.

Machové obrazy sú fenoménom súčasnej doby. Sú to jedinečné obrazy zostavené z machov. Machy sú mumifikované, zbierané hlavne na severe Európy, ošetrené a dômyselne zakonzervované tak, aby vám doma zdobili a vylepšovali prostredie minimálne desať rokov.

Prečo mumifikovaný mach?

Aby vám machový obraz dlho vydržal, musí sa mach osadiť do ekologickej a biologicky odbúrateľnej konzervačnej látky. Inak by veľmi dlho mach v obraze nevydržal, pretože bežne a prirodzene prijíma vlahu z listov stromu, a túto vlahu mu nahradí u vás doma spomínaný konzervant. Konzervantom sú väčšinou glycerín a potravinárske farbivá. Takto ošetrený mach má dlhú životnosť a krásny prirodzený machový vzhľad. Dokonca mu zostáva aj charakteristická machová vôňa.

Prečo machový obraz áno?

Dodáte svojmu domovu naozaj kus prírody, elegantného aj estetického pomocníka, a navyše ešte podporíte kvalitnú klímu v príbytku. Machový obraz vám pomôže pri čistení vzduchu v interiéri, ktorý zvlhčí, odbúra prílišné teplo a zachytí aj prach. A pretože absorbuje zvuky, zlepší de facto izoláciu od okolitého ruchu.

Jednoducho si zvolíte umiestnenie machového obrazu, jeho veľkosť, typ machu a môžete vybrať aj farbu rámu. Materiál už tak veľmi nie. Rám býva takmer vždy z dubového dreva, ktoré je jedným z najtvrdších drevín, a preto najvhodnejším adeptom na rámovanie práve jedinečných machových obrazov. Dubový rám je možno naimpregnovať či natrieť farebne podľa vášho želania.

Aký mach vybrať?

Máte na výber hneď z niekoľkých druhov, ktoré sú na machové obrazy najvhodnejšie. Sú odlišné tvarom svojich výrastkov, farbami a svojou štruktúrou. Vytvárajú tak odlišne menej či viac plastické obrazy, ktoré sú vo výsledku vždy originálne, veľakrát excelentne doplnené ešte o kvety.

Ponúka sa vám využitie

  • Flat moss alias plochého machu
  • Bun moss alias okrúhleho machu, alebo kopčekového
  • Reindeer moss alias sobieho či strieborného machu, teda lišajníka

Na veľkosti (ne)záleží

Akú veľkosť obrazu zvoliť? Môžete mať celú machovú stenu, alebo poskladať vedľa seba hneď niekoľko rovnakých či rôzne veľkých machových obrazov. To už záleží na vás, vašej peňaženke a možnostiach vášho bývania. Ceny sa odvíjajú od typu použitého machu a veľkosti obrazu. Začínajú od 60 € za malý obraz, cez 300 € za veľký hranatý obraz až po 480 € za veľký guľatý obraz.

Údržba mumifikovaného machu

Mumifikovaný mach je bezúdržbový. Nie je nutné ho zalievať, ani rosiť či nejako upravovať jeho tvar zastrihávaním. Stačí len občas prachovkou jemne a opatrne oprášiť od prachu. Ako vhodné miesto je pre machový obraz to, ktoré nie je blízko kúrenia ani priameho slnečného žiarenia. Ideálne je v izbe bočné prirodzené svetlo, alebo tam, kde sa nesvieti príliš – predsieň či kúpeľňa. Hĺbku a originalitu obrazu dodáte večerným nasvietením studenými LED bodovými svetlami.

Zdroj foto: Inleaf.co.uk; Pinterest.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS