10/2
Prírodný a príjemný interiér? Jednoducho drevo!

Prírodný a príjemný interiér? Jednoducho drevo!

10. února 2020 v 00.00 , Bytové doplnky , Design , Kreslá a sedacie súpravy , Nábytok , Stoličky , Stoly a stolíky

Sponzorované odkazy

Drevo je jedno z najviac príjemných materiálov v mnohých smeroch. Jeho využitie je mnohostranné. V stavebníctve, v konštrukciách stavieb, exteriérovo pri obkladaní budov a na rôzne drevené prvky, pri riešení krovov a striech, ale aj na kúrenie, k umeleckej tvorbe a samozrejme aj pre využitie v interiéri.

A práve interiér je miesto, kde sa drevo dá využiť a užiť najviac (ak opomenieme drevostavby a zruby). Prečo? Pretože práve interiér je ideálny, čo sa podmienok na využitie dreva ako takého týka.

Drevo v interiéri

Použitie dreva v interiéri domov a bytov má mnoho výhod. Je to prírodný materiál a vo svojej prirodzenej podobe napomáha regulovať vzdušnú vlhkosť v miestnostiach, pričom pohlcuje škodliviny a pre svoj príjemný dizajn rapídne povyšuje kvalitu priestoru o minimálne jeden level. Komfort bývania s drevom je zrejmý a vnútorné prostredie s drevom má svoj nezameniteľný punc. Drevo vo vnútri priestorov nie je vystavené klimakterickým a poveternostným vplyvom, a tak sa v interiéri ponúka využitie oveľa širšej škály druhov dreva než napríklad v exteriéri.

Avšak aj o drevo v interiéri je nutné sa starať a v závislosti od využitia a funkcii ho mať dopredu ošetrené, alebo následne sa oň aj správne a kvalitne starať. Každopádne je nutné použiť drevo dobre vyschnuté, aby potom v interiéri nedochádzalo k jeho zosychaniu či napučaniu. Jednoducho drevo pracuje aj vo vnútri priestorov a budov. Je preto vhodné využitie povrchovej úpravy potrebné pomocou špeciálnych voskov, olejov, alebo lakovaním. Tak drevo de facto impregnujete a tým aj ošetríte a ochránite.

Na podlahu, na stenu aj na nábytok

Po dreve je možné chodiť (drevené podlahy), sedieť na ňom (stoličky a lavice) a ukladať na drevené plochy (police, komody) dekorácie, alebo do drevených priestorov (skrine a skrinky) rôzne veci. Drevo sa v interiéri na nábytok využívalo oddávna. Avšak s postupom času klasické a masívne drevo suplujú a imitujú čoraz častejšie jeho náhrady – preglejka, drevené fólie a dosky a ďalšie materiály s dekórom dreva. Nábytok z klasického dreva je totiž oveľa drahší a tiež ťažší, čím sa veľmi komplikuje manipulácia s ním. Na druhej strane je však nábytok z dreva oveľa trvácnejší a kvalitnejší. Veľakrát si ho kupujete de facto na celý život.

Ktoré drevo na nábytok?

Bežne sa k výrobe nábytku využíva svetlá borovica, breza, dub, buk, smrek, tiež orechové, alebo rôzne exotické (akácie) drevá. Buk je ideálny pre ohýbaný nábytok, dub zase veľmi tvrdý a veľmi trvanlivý. Smrek naopak patrí k mäkším dreveným materiálom a je viac citlivejší k mechanickému poškodeniu na povrchu. To sa dá však čiastočne eliminovať ošetrením a jeho impregnáciou.

Podlahy a obklady

Okrem nábytku je drevo krásne na podlahách a obkladoch stien, aj na strope, k doriešeniu a dozdobeniu časti múrov, na výrobu schodísk, okien, dverí, na rôzne madlá, zábradlia a deliace priečky. Stolárske stavebné práce sa bez dreva nezaobídu.

A čo vy? Tiež máte drevo radi?

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS