30/11
Je tu Advent: so sviečkami a svetelnými reťazami môže byť jedinečný!

Je tu Advent: so sviečkami a svetelnými reťazami môže byť jedinečný!

30. listopadu 2020 v 00.00 , Design

Sponzorované odkazy

Jeseň sa nachyľuje a pomaličky sa blíži vianočný čas, ktorý začína práve teraz Adventom. Nemôžete sa dočkať, až vyzdobíte domov sviatočne a vytvoríte harmonickú a hrejivú atmosféru? Skúste to tentoraz tak trochu inak. Ako?

Trebárs okrem obvyklých dekorácií ako je adventný veniec a venčeky na dvere či okná, využite aj silu krásnych a vonných sviečok, svetelných reťazí aj ďalších svetelných dekorácií. Tie vedia vykúzliť dych berúcu atmosféru kedykoľvek, nielen cez Advent.

Bez svetielok to nejde

On si ten vianočný čas vie len málokto predstaviť práve bez najrôznejších svetelných dekorácií a sviečok. Ozdobné svetielka obzvlášť v tmavých zimných dňoch domov rozjasnia a navodia sviatočnú atmosféru. V interiéri sú skvelým doplnkom sviečky, ktoré pridajú aj vhodnú sezónnu vôňu, pre výzdobu okien, alebo exteriéru výborne poslúžia najrôznejšie LED reťaze, závesy či siete. Ich obľuba u nás neustále rastie a v posledných rokoch sa s nimi rozhodne nešetrí.

Plamienok sviečky: kedysi zaháňal zlých duchov, dnes dodáva pohodu

K Vianociam tradične patria zapálené sviečky, a nielen tie na adventnom venci. Drobné plamienky dodávajú domovu na útulnosti a v prípade aromatických sviečok ho pomáhajú tiež sviatočne prevoňať. Navyše sú v našej kultúre priamo zakorenené: o zimnom slnovrate zapaľovali ohne a sviece už starí Slovania, ktorí sa tak chránili pred silami temna. Tie totiž boli v deň najdlhších nocí najsilnejšie.

Svietia okná, stena aj celá záhrada

Akokoľvek sú zapálené sviečky jedným zo symbolov Vianoc a tešia sa veľkej obľube, stále ide o potenciálne nebezpečnú výzdobu, ktorú je nutné strážiť. Oproti tomu s pestrou škálou LED ozdôb a reťazí si hlavu s bezpečnosťou toľko lámať nemusíte. Zatiaľ čo predtým svietiace reťaze patrili skôr len na vianočný stromček, dnes si nimi zdobíme okná, balkóny, strechy aj záhradu. Vonkajšie LED dekorácie sú veľmi populárne napríklad v Spojených štátoch, kde sa s nimi rozhodne nešetrí. Trend „svetielok, kam sa pozrieš“ však v posledných rokoch silnie aj v tuzemsku.

Popri klasických LED reťaziach sa na našich domoch a pozemkoch objavujú LED závesy či siete tvorené stovkami až tisíckami diód, ktorými možno pokryť potrebnú celú stenu či plot, alebo ich rozprestrieť cez stromy a kríky v záhrade. Veľmi elegantne pôsobia aj LED dekorácie v podobe závesných cencúľov, deti potom iste potešia trojrozmerné svietiace ozdoby v tvare hviezd, snehových vločiek či zvieratiek.

LED ozdoby vydržia roky, príliš veľkú starostlivosť nepotrebujú

U LED reťazí aj ďalších dekorácií, ktoré vyžadujú napájanie zo siete, si pri nákupe všímajte potrebného napätia a vyberte to správne podľa svojich možností. Ak kupujete dekorácie na von, siahnite len po tých, ktoré disponujú stupňom krytia (IP ochranou) aspoň IP65, ešte lepšie potom IP67. Kvalitné LED dekorácie vám vydržia aj niekoľko rokov a nepotrebujú ani príliš veľkú starostlivosť. Väčšinou stačí, keď ich po sezóne vyčistíte od prípadných nečistôt, vysušíte a uskladníte na chladnejšom suchom mieste.

Po čom siahnuť pre sviatočnú a čarovnú atmosféru?

Svetelná reťaz 160 LED vonkajšia, alebo vnútorná

Oblečte do svetielok nielen vianočný stromček, ale napríklad celú verandu. Svetelnú reťaz so 160 LED diódami môžete použiť vnútri aj vonku. Celkom meria niečo cez 17 metrov, dĺžka časti s diódami je dlhá skoro 13 metrov. Napájanie 230 V, farebná teplota teplá biela. Kúpite na Astoreo.cz za 18 €.

LED svetelná reťaz solárna

Chcete si krásne rozsvietiť okolie domu, alebo napríklad balkón bytu, ale zásuvka je v nedohľadne, prípadne sa vám prieči plytvať elektrinou „len“ na okrasu? Potom je pre vás jasnou voľbou táto LED reťaz vybavená solárnym článkom. Navyše ponúka zvýšenú odolnosť voči rozmarom počasia – diódy sú chránené priehľadnou mäkkou hadičkou, ktorú ľahko omotáte napríklad aj okolo kmeňa stromu na záhrade. Dĺžka asi 10 m, doba svietenia 6 až 8 hodín, farebná teplota teplá biela. Kúpite na Astoreo.cz za 18 €.

Najekologickejšie sviečky na svete

S vonnými sviečkami The Greatest Candle si doprajete pravú sviatočnú atmosféru a zároveň pomôžete našej planéte. Sviečky sa vyrábajú patentovanou recykláciou rastlinných olejov, čím sa právom radia medzi najekologickejšie sviečky na svete. Ich vôňa je skutočne úžasná a možno si vybrať z desiatich druhov od sladkej vianočnej vanilky, škorice, alebo kvetu Darjeelingu až po osviežujúce exotické mojito. Sviečka horí až 55 hodín! Kúpite na Astoreo.cz za 10 €.

Luxus v skle

Sviečky v sklenenom poháriku z rady Aroma sú vyrobené z prírodného vosku. Vďaka luxusnému prevedeniu a baleniu v krásnej škatuľke sú veľmi vhodným darčekom. Interiér krásne ožiaria a nádherne prevoňajú, a to až po dobu 40 hodín. Na výber je z niekoľkých vôní. Kúpite na Astoreo.cz za 6 €.

Svetelná reťaz s písmenami

LED reťaze dnes patria medzi základné vianočné dekorácie. Táto okrem osvetlenia interiéru vie tiež ozdobiť váš domov akýmkoľvek milým heslom či odkazom. Pozostáva totiž z 20 malých svetelných škatuliek a 85 doštičiek s písmenami a symbolmi, z ktorých si môžete poskladať vlastný text. Reťaz je dlhá 2,2 m a o napájanie sa starajú 2 AA batérie, takže ju môžete zavesiť prakticky kamkoľvek. Kúpite na Astoreo.cz za 9 €.

LED svetelný box 85 písmen

Tento zaujímavý svetelný prvok skvele poslúži nielen na Vianoce, ale pokojne celoročne – stačí len obmeniť nápisy. K tomu slúži súprava 85 písmen a 9 symbolov, ktoré jednoducho zasuniete do drážok na prednej strane a vytvoríte z nich text podľa vlastnej ľubovôle. Vďaka napájaniu na batérie ho postavíte kdekoľvek v interiéri. Kúpite na Astoreo.cz za 14 €.

Zdroj foto: Astoreo.cz, Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS