2/8
Tepelné čerpadlá dodajú teplo lacno, spoľahlivo a bez námahy

Tepelné čerpadlá dodajú teplo lacno, spoľahlivo a bez námahy

2. srpna 2021 v 00.00 , Domy

Rastúce ceny energií, obmedzovanie využívania neekologických a neefektívnych zdrojov tepla, snaha zaisťovať si energie „lokálne“ s minimálnou závislosťou na centrálnych dodávkach, to všetko hrá do kariet tepelným čerpadlám, ktoré sú už dnes v mnohých krajinách Európy najvyužívanejším zdrojom tepla pri novostavbách. Aké výhody môžu čerpadlá priniesť aj vám, to sa dozviete v nižšie uvedených riadkoch.

Stabilné cena tepla

Tepelné čerpadlá získavajú energiu pre výrobu tepla zo svojho okolia, tieto zdroje (vonkajší vzduch, geotermálne teplo) sú navyše zadarmo, dostupné za všetkých okolností a v prakticky neobmedzenej miere. S tepelnými čerpadlami tak nie ste závislí na vývoji cien či dostupnosti iných palív.

S výnimkou tepelných čerpadiel vzduch / vzduch, vám tento zdroj tepla zaistí aj dostatok lacnej teplej vody.

Nulové starosti spojené s výrobou tepla

Ako už bolo uvedené skôr, tepelné čerpadlá si samé odoberajú energiu na výrobu tepla zo svojho okolia, tj. do tepelných čerpadiel nie je nutné prikladať, „palivo“, zároveň teda nemusíte nič skladovať.

Dlhá životnosť a skvelý potenciál do budúcnosti

Tepelné čerpadlá dokážu slúžiť spoľahlivo niekoľko rokov, ešte dnes nájdete vo Švédsku, kde došlo k ich prvému masívnemu rozšíreniu, tepelné čerpadlá inštalované v 70. rokoch minulého storočia.

Zároveň, vďaka ekonomickej prevádzke s minimálnymi negatívnymi vplyvmi na životné prostredie, tepelné čerpadlá patria medzi preferované zdroja tepla, v dohľadnej budúcnosti je prakticky vylúčené akékoľvek obmedzovanie ich využívania, tak ako je tomu napr. pri kotloch na uhlie, drevo či zemný plyn.

Príspevok od štátu

Na rozšírenie tepelných čerpadiel majú záujem aj politici, ktoré občanov motivujú ku kúpe ekologických zdrojov tepla dotácií. Viac o podmienkach získania štátneho príspevku na obstaranie tepelného čerpadla nájdete tu: https://www.ivt.sk/…atne-dotacie.

Doplnkové vlastnosti

Schopnosť fungovať ako klimatizácia, možnosť odoberanie energie naakumulované z fotovoltaických zariadení, diaľkové ovládanie a pod., to sú ďalšie výhody spojené s tepelnými čerpadlami, ktoré ocení nejeden majiteľ. Na rozdiel od vyššie uvedených bodov sa však nejedná o „štandardnú“ vlastnosť, ale vlastnosť typickú pre konkrétny typ čerpadiel či značku tepelných čerpadiel.

Zdroj obrázku: tavizta / Shutterstock.com

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS