21/3
Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku

Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku

21. března 2012 v 07.00, Bytový textil, Spálne

Sponzorované odkazy

Predchodcom kvalitnej posteľnej obliečky sú zvieracie kožušiny, ktoré slúžili nielen ako prikrývky, ale aj ako spacie podložky. Prvé textílie, ktoré spĺňali funkciu obliečky, boli vyrobené len z dostupných, prírodných materiálov, v nijako upravenej podobe. Jednalo sa zvieraciu srsť kombinovanú s rastlinnými vláknami.

Kvalitnejšie obliečky sa objavili až na počiatku stredoveku, avšak boli dostupné len spoločensky vyššej, bohatej vrstve. O sériovej výrobe textílií, a aj o posteľných obliečkach, môžeme hovoriť až od prelomu 18/19. storočia, kedy boli zavedené priemyselné odvetvia.

Kvalitu obliečky určuje materiál, ktorý tak ovplyvňuje kvalitu spánku a zdravia (najmä pre alergikov či astmatikov …). Našťastie na našom trhu existuje široké zastúpenie materiálového aj kvalitatívneho výberu.

Garanciou kvality je bavlna

K najobľúbenejším typom posteľnej bielizne patria tie bavlnené. Avšak aj v tomto prípade platí, že nie je bavlna ako bavlna. Pri výbere bavlnenej obliečky buďme obozretní, je nutné si prečítať zloženie i gramáž látky. Niektoré bavlnené obliečky sú zmiešané so syntetickými materiálmi, nejedná sa teda o 100% bavlnu.

Bavlnené obliečky ponúkajú veľmi príhodné vlastnosti. Sú príjemné na dotyk, dokonale sajú pot a sú ľahké na údržbu.

Obľúbený je krep

Krepové obliečky sa stali veľmi obľúbenými, a to najmä preto, že ich nie je nutné po vypraní žehliť. K ich ďalším prednostiam patrí zachovanie stálej farebnosti, krepové obliečky teda zostanú po dlhú dobu v zánovnej podobe.

Krepové obliečky však oceníme aj pri kontakte s pokožkou tela – sú hebké, mäkké, príjemné na dotyk a hlavne dokážu maximálne vstrebať pot.

Satén nahradený bavlneným saténom

Satén kombinovaný s vysoko kvalitnou bavlnou má ďaleko priaznivejšie účinky, než satén klasický. Od saténovej obliečky sa bavlnený satén líši tým, že nešmýka, neelektrizuje a predovšetkým nechladí, ale naopak príjemne hreje. Vďaka týmto prednostiam sú bavlnené saténové obliečky považované za jeden z najluxusnejších a samozrejme tiež najdrahších druhov.

Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)Posteľná bielizeň ako základ zdravého spánku (http://www.homemag.sk)

zdroj: http://www.thetextileicon.com/ … d-sheets.htm

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS