18/9
Záhrada na balkóne

Záhrada na balkóne

18. září 2014 v 10.00 , Bytové doplnky

Sponzorované odkazy

Vždy ste túžili mať vlastnú záhradku a pestovať si kvety alebo dokonca zeleninu? Ale problém je v tom, že bývate v byte. Avšak ak k vášmu bytu patrí aj balkón alebo lodžia, nemusí to byť úplne nemožné. Stačí len všetko dobre naplánovať, mať trpezlivosť a cieľ.

Aké rastliny vybrať na balkón?

Dôležité je na akú svetovú stranu je váš balkón orientovaný. Množstvo slnečných lúčov je pre rastliny zásadné – niektoré majú radi dosť slnka a iné zase dávajú prednosť tieňu.

Ak je váš balkón orientovaný na východ, zvoľte napríklad muškáty, petúnie, lobelky, chmeľ japonský atď. Ak smeruje na juh či juhovýchod môžete opäť zvoliť muškáty, petúnie a lobelky, ale musí byť stály prísun vlahy. Ďalej skúste delospermy, nízke odrody slnečníc, turanu, vejárovku. Na tejto horúcej strane sa bude dariť aj bylinkám – levadule, oreganu, šalvii, tymiánu či bazalke. Smeruje váš balkón na západ? Aj tu sa bude páčiť bylinkám, treba mäte, kôpru, estragónu, pažítke… Nezabudnime na fuchsie, netýkavky, begónie, hortenzie, vres alebo zvonček karpatský. A posledný je sever. Pre zatienené miesta je vhodný napríklad brečtan, ale aj fuchsie, begónie či netýkavky.

Fuchsii sa bude dariť na západnej strane; zdroj: evvo.estranky.czFuchsii sa bude dariť na západnej strane; zdroj: evvo.estranky.cz

V čom pestovať?

Nie je to samozrejme nutnosť, ale veľmi pekne vyzerá, keď sú všetky nádoby (hrantíky, kvetináče…) rovnakého typu. Na materiáli až tak nezáleží. Kúpte si kľudne plastové, kameninové, hlinené či drevené… Len u drevených vám vznikne starosť navyše (náročná údržba), a sú aj o dosť drahšie.

Všetky rastliny je potom možné ľahko premiestňovať. To je ideálne na prezimovanie, ale aj pri zmene polohy na balkóne.

Záhrada na balkóne; zdroj: Christopher Porter/flickr.comZáhrada na balkóne; zdroj: Christopher Porter/flickr.com

Nielen kvety, ale aj zelenina…

Na balkóne si do hrantíka môžete zasadiť aj zeleninu. Asi je vám jasné, že pestovať na malom balkóne napríklad zemiaky alebo kukuricu nemá príliš cenu. Ale pokojne môžete pestovať paradajky, jahody, čučoriedky, papriky…

Ideálnym riešením je tzv. minizelenina, ktorá je priamo vytvorená pre pestovanie na balkónoch alebo lodžiách. Skúsiť môžete miniparadajky, minipapriky, minibaklažán, miniuhorky a ďalšie.

Úvodný obrázok: madlyinlovewit­hlife/flickr.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS