22/8
Modulárna vertikálna záhrada: dizajnový prvok, ktorý rastie s vami

Modulárna vertikálna záhrada: dizajnový prvok, ktorý rastie s vami

22. srpna 2020 v 00.00 , Bytové doplnky , Design

Sponzorované odkazy

Premýšľate, ako oživiť váš príbytok, balkón, terasu, či záhradu? Chcete mať svoj domov plný zelene a zároveň cool? Potom je tu pre vás Modulárna vertikálna záhrada od dizajnéra Cristiana Andrei Vint.

V súčasnosti stále mnohým ľuďom záleží nielen na príjemnom domácom prostredí, ale aj na tom, aby toto prostredie bolo zdravé. Najdôležitejšími kúskami v príbytku sa tak stávajú čističky vzduchu, osviežovače a zvlhčovače vzduchu, izbové rastliny, správne osvetlenie a tiež spánková hygiena. Nechceli by ste ale mať toto všetko v jednom? S modulárnou vertikálnou záhradou je to možné!

Spánok v záhrade?

Spánková hygiena určuje a de facto odporúča čo pred spaním urobiť, či naopak nerobiť. Napríklad že si máte jendorázovo poriadne vyvetrať, mať čisté lôžkoviny, pokojné prostredie, chladnejší vzduch v miestnosti, kam sa ukladáte k spánku. Naopak že nemáte pozerať tesne pred spaním na televíziu, do mobilu, pc alebo tabletu, pretože modré svetlo, ktoré vydávajú rušia spánkový rytmus. A osvetlenie by malo byť tlmené, skôr žlté a v menšom rozsahu (lampička), nie silné biele a stropné. Modulárna vertikálna záhrada vám dodá ako osviežujúci a zdravý vzduch vďaka rastlinkám v nej rastúcich, tak príma relaxačné svetlo, ktoré obsahuje a ktorého farbu možno dokonca meniť.

Čistý vzduch so zeleňou

Čističky vzduchu vám ponúkajú mnohé – čisté a iónmi nabité ovzdušie, elimináciu prachu a nečistôt, a s tým spojený lepší a kvalitnejší spánok a spánok ako taký, teda aj celkovo väčšiu psychickú pohodu. Avšak toto vám ponúkne aj vertikálna modulárna záhrada. Vďaka rastlinkám vzduch čistí a správne dopĺňa, v noci produkuje kyslík, vďaka ktorému sa vám bude lepšie spať. K produkcii kyslíka počas dňa totiž potrebujú rastlinky stiahnuť z okolitého ovzdušia oxid uhličitý, čo robia väčšinou v noci. Tým vám vyčistia vydýchaný vzduch a občerstvia ho. Kvalitnejší spánok, alebo príjemnejšie bývanie je potom naporúdzi k čomu neodmysliteľne prispejú zeleňou kamaráti z vertikálnej záhrady – zeleň príbytok krásne dozdobí, doplní a urobí útulnejším.

Svojimi projektmi rastiete

Projekty, ktoré v živote realizujete vás nabíjajú, dodávajú elán a chuť do ďalších dní, k prekonávaniu prekážok a peripetií. Môže to byť rekonštrukcia bývania, nejaká pracovná záležitosť, koníček či tajný sen. Takéto dosiahnuté méty vám ponúkajú zadosťučinenie, že ste to zvládli, dotiahli do konca, podporia vaše sebavedomie aj vieru v seba samého. Aj to vám vertikálna záhrada ponúkne. S ňou rastiete a to doslova – rastú rastlinky v nej a vy s nimi, pričom vďaka mne máte cool a zdravšie bývanie.

Moltke: vertikálna modulárna záhrada

Moltke je návrh modulárnej vertikálnej záhrady určenej pre použitie v interiéri aj exteriéri. Rastliny oživia váš domov, očistia vzduch, navyše sú jedlé, a tak v nej pestované bylinky dodajú vášmu jedálničku grif. Moltke je dieťaťom pandémie, pri ktorej sa dizajnér Cristian Andrei Vint pohral doma so svojimi nápadmi a voi lá – Moltke bola na svete. Je to perfektná kombinácia hneď niekoľkých obľúbených, potrebných a zdravých prvkov v príbytku – a to bez obetovania priestoru!

Stále dokola vám Moltke porastie, pretože potreba pestovať čerstvé byliny, či dokonca niektorú zeleninu a ovocie doma je dnes celkom potrebná a fajn. A to bez toho, aby tomu bolo nutné venovať príliš veľa času, alebo úsilia. Mnohým vertikálnym záhradám na trhu teraz buď chýba funkčnosť, alebo sú veľmi drahé. Moltke bol navrhnutý tak, aby vám poskytol dostupnú vnútornú, alebo vonkajšiu malú záhradu, ktorá vyhovuje estetike, dizajnu a je sebestačná.

Ako dizajnér sám spomenul, tak hlavným rysom Moltke je jednoduché použitie. Nie sú u nej vyžadované žiadne predchádzajúce skúsenosti, a stačí použiť predsadené rastlinky (vami vypestované zo semien či kúpené) a samo-zavlažovací systém, ktorý nevyžaduje žiadnu energiu. Časti štruktúry Moltke sú riešené ako priehľadné, aby umožňovali koreňom viac svetla, možno ju využiť pre vnútorné aj vonkajšie prostredie, pretože k nej nepotrebujete žiadne externé napájanie. Vďaka priehľadným častiam vzniká v každom module svetlo, ktoré zaisťuje rastlinám zdravie aj keď chýba dostatok prirodzeného svetla.

K doplňovaniu nádrží na vodu môžete využiť aj odpadovú vodu produkovanú napríklad klimatizačnými jednotkami. Sieťová sieť hore potom zaisťuje, aby sa do vašich kvetináčov nedostali žiadne nečistoty, najmä ak je Moltke umiestnená vonku. Modularita celej záhrady je zásadným faktorom, ktorý vám ponúka prispôsobenie vašim potrebám, spôsobu života a jeho premenám v čase.

Jednu dve či viac?

Môžete si inštalovať doma toľko modulárnych jednotiek (kvetináčov) záhrady Moltke, koľko chcete. K dispozícii je Moltke riešenie malé, väčšie, alebo veľké. K dispozícii je typ s trojlitrovou, alebo päťlitrovou vlastnou vodnou nádržou, ktoré pojmú viac modulov pre rastliny. Vďaka tomu vám Moltke poskytne prvotriedne funkcie siatia bylín, zeleniny či drobného ovocia bez zbytočných nákladov, väčšieho úsilia, potreby ďalších zariadení a ich inštaláciu a zabráni veľkému množstvu miesta.

Bude z návrhu realizácia?

Návrh vertikálnej modulárnej záhrady Moltke je naozaj cool. Zatiaľ však je len v štádiu návrhu, bez ďalšej realizácie. Tá sa zatiaľ pripravuje. Preto nie je zatiaľ veľmi jasné, aký druh vstavaného zdroja napájania by návrh Moltke vertikálne využíval, alebo využíva. Bolo by skvelé, keby boli možné alternatívy – a medzi nimi napríklad aj solárny zdroj.

Zdroj foto: Yankodesign.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS