12/12
Balada o vianočnom stromčeku, alebo vianoce sú za dverami!

Balada o vianočnom stromčeku, alebo vianoce sú za dverami!

12. prosince 2014 v 08.45 , Bytové doplnky , Byty , Design , Domy

Sponzorované odkazy

Rok ubieha míľovými krokmi a opäť prichádza čas Vianoc. V tomto roku začali adventné dni už v závere novembra. Advent je neklamnou predzvesťou blížiacich sa vianočných sviatkov. S nimi je neodmysliteľne spojený vianočný stromček.

Pamätáte si zvyky a obyčaje, ktoré k Vianociam patria? A poznáte novinky, ktoré hýbu vianočným časom? Viete čo je módne medzi vianočnými stromčekmi, aké frčia farby, stuhy a zdobenie pre tento rok? Prikláňate sa ku klasike, alebo skúšate nové trendy?

Adventný čas…

Nie je od veci pripomenúť si, čo adventný čas vôbec znamená. Pojem advent pochádza z latinského adventus, čo je po slovensky príchod. Ten tohtoročný začal už posledným dňom novembra – 30. 11. 2014 a končí Štedrým dňom. Každá zo štyroch po sebe idúcich nedieľ má svoje pomenovanie. Prvej adventnej nedeli sa hovorí železná, druhá je bronzová, nasleduje tretia strieborná a posledná je zlatá.

Advent je sviatkom všetkých, pričom pre veriacich je začiatkom liturgického roka s dvojicou udalostí. Tými sú narodenie Ježiša Krista (na Štedrý deň) a jeho zmŕtvychvstanie na Veľkú noc. Pre všetkých (či už veriacich alebo ateistov) je krásnym symbolom tohto obdobia adventný veniec. Máva podobu bez sviec (tým sa zdobia dvere do domu), a so sviecami (kladený na stôl).

Yakneeboy1/Flickr.comYakneeboy1/Flickr.com

Na stolnom adventnom venci sa nezapaľujú všetky sviece naraz, ale postupne v smere hodinových ručičiek. A to podľa štyroch po sebe idúcich nedieľ – pri železnej jedna, pri bronzovej dve (železná a bronzová), pri striebornej tri (železná, bronzová a strieborná) a na zlatú nedeľu všetky štyri. Tri zo sviečok by mali byť fialové (vrátane stužiek, ako vyjadrenie dôstojnosti a pokánia), štvrtá potom má byť ružová (pre priateľstvo). Niekde môžeme vidieť aj adventné vence s päticou sviečok, kedy piata je symbolikou Štedrého dňa a Krista.

Balada o vianočnom stromčeku…

Z histórie vianočného stromčeka vyplýva, že stromčeky mali odpradávna chrániacu funkciu, teda mali chrániť rodinu pred nepriazňou osudu. Na Slovensku to kedysi boli iba zdobené ihličnaté (jedľové alebo smrekové) vetvičky, napríklad ich rozdávali koledníci za výslužku. Stromček sa skôr vešal nad stôl, ale špičkou dolu. Zdobený a osvetlený, ako ho poznáme dnes, sa k nám dostal z Nemecka a do domácností (najskôr do miest a potom až na dediny) prenikol zhruba okolo 40. rokov 19. storočia.

Stromček sa zdobil spočiatku len sušeným ovocím, perníkovými sladkosťami, orieškami, ozdobami z papiera a dreva. Až v polovici 19 storočia sa rozmohli sklenené ozdoby. Klasické baňaté, duté a fúkané však neboli, mali podobu na drôtik navliekaných brúsených perličiek, korálikov, často plnených voskom a postriebrených, alebo boli maľované. Motívy pochádzali z domácností a z prírody – napríklad košíčky, motýle, kvety a stromčeky, a pod. Časom sa k nim pridali ozdoby háčkované, slamené a keramické. A až potom sa rozmohli tie fúkané, ako ich poznáme teraz.

Ale všetky vianočné ozdoby, a aj stromčeky každoročne prechádzajú premenou, každým rokom je módne čosi iné. Niekto týmto trendom prepadá, iný má radšej klasiku, a niektorí sú verní svojim tradičným zvykom aj ozdobám, dediacim sa napríklad aj z generácie na generáciu.

A čo teda je v kurze tento rok?

Stromček na prenájom

Ekologický a k životnému prostrediu šetrný variant je prenájom stromčeka. Takže tento rok si nemusíte stromček ani kupovať, stačí ho prenajať. Strávite tak Vianoce so živým stromčekom, ktorý potom v januári skončí späť v prírode. Vybrať si môžete stromček v online katalógu priamo od stola a doma. Nikam nemusíte behať, ani nič zháňať a tak ušetríte čas pri zháňaní stromčeka. Vybraný stromček vám privezú až k Vám domov a po skončení Vianoc ho vrátia do prírody. Samotný dovoz stromčeka je často zadarmo, alebo s minimálnymi poplatkami. Priemerná doba vypožičania je cca 10 – 15 dní. A za úvahu stojí aj nižšia cena, než tá, za ktorú si zaobstaráte pekný rezaný stromček. Cena prenájmu sa pohybuje od 10 € vyššie (podľa veľkosti a dĺžky prenájmu), pričom stromček máte na celé Vianoce a v januári je firmou/prenají­mateľom vrátený späť do prírody. Výpožička je aj s príslušenstvom (kvetináč, podmiska). V niektorých regiónoch a lokalitách je doprava zadarmo, inak je cena počítaná za kilometre – cca 20 centov/km.

Yakneeboy2/Flickr.comYakneeboy2/Flickr.com

Stromček hore nohami

Tak, ako sa kedysi dávno, v predtým počiatkoch vešal nad stôl, tak opäť sa táto tradícia vracia. Bol častým doplnkom cechových domov, potom aj obchodníkov a následne sa dostal aj do domácností ostatných ľudí. Vlani bol najviac v obľube v Anglicku, tento rok sa dostal aj k nám. Výhodou takto inštalovaného stromčeka je to, že ušetríte miesto na podlahe, stromček je zavesený od stropu, a nedosiahnu na neho ani zvieratá, ani deti. Naviac je pod ním dosť priestoru pre darčeky. Odbúravajú sa tak nehody padajúcich aj horiacich stromčekov.

Stromček z vianočných ozdôb

Áno frčia stromčeky z vianočných ozdôb, tzv. guľou, zavesené od stropu tak, aby dohromady vytvorili tvar stromčeka. Ideálne k tomu sú ozdoby zelené a lesklé, zdobené s hviezdami a vločkami. Gule majú byť rovnakej veľkosti a je ich potrebný rôzny počet podľa veľkosti tvoreného stromčeka. Je to veľmi neopozeraný a originálny spôsob vianočného stromčeka, ktorý je teraz veľmi módny.

Prútený stromček

Nie je úplnou novinkou, ale po umelohmotných stromčekoch, ktoré stále ľudia využívajú, je stromček z prútia akýmsi návratom k tým prírodnejším variantom. Vyzerá veľmi esteticky, pekne, a možno ho variabilne a často veľmi nevšedne ozdobiť. Navyše nemusí byť ozdobou len vianočnou, ale možno ho vhodne ozdobený využiť ako dekoráciu aj pre iné ročné obdobie.

A farby tohtoročného vianočného stromčeka?

Tento rok je najmódnejšou farbou kombinácia zlatej a červenej, alebo striebornej a modrej. Mnoho z nás si však stromček ozdobí podľa svojho vlastného uváženia, vkusu a domácich zásob ozdôb.

Úvodný obrázok: Yakneeboy/Flic­kr.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS