Súčasná ponuka produktov bývania je bohatá, široká a veľká. Niekedy sa v nej človek aj stráca. Napríklad kobercov, koberčekov a predložiek je toľko, že je ťažké si vybrať ten svoj – vhodný a správny. A sú vôbec ešte koberce potrebné?
Áno, majú ešte koberce v našich domácnostiach vôbec zmysel, keď sa neustále propagujú podlahové krytiny typu vinylu, plávajúcej podlahy, marmolea či drevených parkiet a dosiek?
Náš prieskum zistil, že aj dnes je pre mnoho ľudí koberec neodmysliteľnou súčasťou bývania. Znamená pre nich predovšetkým útulnosť, harmóniu a komfort. Na druhej strane ich trápi problematická údržba niektorých typov kobercov a vyššia prašnosť v interiéri s nimi. Napriek tomu sú koberce, koberčeky a predložky stále populárne, a mnohí by bez nich bývať nechceli. Prečo? Pretože aj tak majú koberce a koberčeky mnohé plusy.
Aké sú to?
- Vedia interiér zabývať
- Prispievajú k útulnosti
- Dodávajú teplo od nôh
- Mnohé sú antialergické a tiež pohlcujú prach
- Tlmia hluk
- Sú príjemné pre chôdzu
- Zvyšujú pohodlie interiéru
- Navyšujú komfort bývania
- Sú krásnym dekoračným doplnkom danej miestnosti
- Vylepšujú vnútornú klímu príbytku
- Spríjemňujú stolovanie, ak sú umiestnené pod stolom a stoličkami, navyše tlmia odsúvanie stoličiek a hluk s tým spojený
- Zaisťujú väčšiu bezpečnosť, obzvlášť pre deti a staršie osoby
Zaobstaraním koberca do interiéru prinášate akýsi pohlcovač prachu, ktorý nie je na podlahe natoľko viditeľný ako napríklad na holej plávajúcej podlahe či dlaždiciach. Tak napomáhajú aj príjemnejšiemu ovzdušiu v miestnosti. Tieto kúsky tiež krásne absorbujú hluk, a tak je v interiéri vždy s nimi lepšia akustika. Vďaka kobercu nerezonujú zvuky o steny, strop a podlahu. A platí, že čím väčší koberec, tým lepšie pohltí hluk.
Na holej podlahe sa môžete ľahko pošmyknúť a zraniť sa, preto s kobercom dostávate aj väčšie bezpečie v príbytku ako pre vás, tak pre vaše deti, vnukov aj starých rodičov. Ba čo viac – pád na holú podlahu je bolestivejší ako ten na koberci. Koberce sa vcelku (až na výnimky) ľahko udržiavajú a čistia. Pravidelným vysávaním (ideálne 1 × týždenne) ich zbavíte prachu. Raz za čas je dobré ich vyvetrať a vyklepať, či nechať vyčistiť strojovo – na sucho, a ideálne aj na mokro.
Zdroj foto: Pixabay.com
Autor: Pavla Košík Jelínková