29/11
Tak trochu upcyklované Vianoce? S NAHAKU to ide!

Tak trochu upcyklované Vianoce? S NAHAKU to ide!

29. listopadu 2019 v 00.00 , Bytové doplnky , Svietidlá

Sponzorované odkazy

Skúste tak trochu iné Vianoce! Skúste darčeky pojať ako niečo viac než len darčeky a podporte dobrú vec!

Recyklácia je dnes veľká téma, ale len tá sama o sebe nestačí. A preto vám chce vysvetliť svojou prácou štúdio NAHAKU. Dvaja dizajnéri z Brna – Jakub Kraus a Josef Rozehnal, sa pod týmto názvom venujú upcyklácii.

Upcyklácia je, keď…

A čo si predstaviť pod pojmom upcyklácia? Z nechceného, ďalej nevyužiteľného materiálu – odpadu, sa vytvárajú produkty vyššej estetickej aj úžitkovej hodnoty. Pod značkou NAHAKU tak vznikajú predovšetkým svietidlá a nevšedné riešenia interiérov. Teraz si ich môžete kúpiť na crowdfundingovom serveri Hithit.cz.

V segmente spotrebného tovaru vzniká obrovské množstvo odpadu, s ktorým si človek ani príroda nevie rady. Je to 5. najzárobko­vanejším odvetvím na planéte Zem. Preto je na mieste začať v rámci priemyslu premýšľať inak. Uvažovať nad budúcim „životom“ produktov tak, aby sa len nevyrábal nový a nový odpad. Upcyklácia predstavuje nástroj, ako to docieliť a uľahčiť životnému prostrediu.

Vďaka zlodejom chýbajú financie

Prečo NAHAKU zháňa peniaze prostredníctvom crowdfunding na HitHite? Štúdio má slušne našliapnuté, ale počas minulého Designbloku mu zo stráženého parkoviska Výstavisko Holešovice niekto ukradol dodávku plnú vybavenia, produktov aj spomienok. Dodávka sa síce nakoniec v zúboženom stave našla, ale nezostalo v nej vôbec nič. Celková ujma sa vyšplhala na 350 000 korún, čo je nielen začínajúcej mladej firme citeľná finančná facka.

Uni produkty

V spolupráci s niekoľkými skvelými dizajnérmi teraz štúdio NAHAKU vytvorilo unikátne produkty demonštrujúce princíp upcyklácie. Okrem bežných produktov z produkcie štúdia ako sú svietidlá Lustre a PETing ide napríklad aj o tetované ponožky, transparentné kabelky, alebo krásne šperky z čriepkov okienka ukradnutej dodávky.

Zakúpením týchto odmien prostredníctvom zbierky na Hithit.cz urobíte radosť nielen potrebnú sebe, ale aj vašim blízkym. Navyše vás bude hriať dobrý pocit, že podporíte kvalitný projekt, ktorý bojuje za budúcnosť nás všetkých.

svietidlo alebo lampa PETing sú vyrobené z PET fliaš

PETing

Z veľkého množstva pestrej zmesi darčekov môžete vyberať dole na stránke tu . Vyzdvihujeme Svetlo PETing ako dokonalý príklad upcyklácie. Z jednorazovej PET fľašky na prosecco, ktorá vyšumí za jeden večer, je vytvorený dlhotrvajúci minimalizmus. Svetlo, ktoré je zaujímavé, ak nie priamo krásne a cool. A cena predstavuje 240 €.

svietidlo luster vyrobené z hasičského prístroja

LUSTRE

Ďalším kúskom, ktorý stojí za zmienku je luster. Vznikol z hasiaceho prístroja. Ten možno uhasil požiar, alebo len visel 20 rokov na chodbe, ale teraz už stratil zmysel a funkciu. NAHAKU mu vrátili oboje. Hrubosť vstupného materiálu zjemňujú detaily z kože a mosadze. Žiadny detail nezostal náhode. Je to de facto dvojkanálový modul, ktorý vám umožní meniť intenzitu svetla a teplotu farby podľa nálady. Dáte zaň 356 €.

WAS-up misa vznikla z dvierok práčky

Wash-up

Tretím do partie ku zmienke o upcyklingu je misa WASH-up. Je to dokonale vypraná misa vyrobená z dvierok od práčky. Čistota pieskovaného skla je doplnená s logom NAHAKU. Priemer misy je cca 300 mm a cena je 96 €.

Vybrané peniaze sa použijú na nákup dielenského vybavenia a na dokončenie rekonštrukcie dielne a ateliéru, ktorá sa krádežou pretiahla o viac ako rok. Jedine tak bude môcť NAHAKU zase naplno pracovať ako ambasádor upcyklácie na poli dizajnu.

Zdroj foto: Nahaku.cz

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS