27/3
Ako upratovať v dobe koronavírusu domácnosť?

Ako upratovať v dobe koronavírusu domácnosť?

27. března 2020 v 00.00 , Kuchyne , Kúpeľne , Nábytok , Obývacie izby , Predsieň , Riad , Spálne , Vane a sprchové kúty

Sponzorované odkazy

V čase akejkoľvek vírusovej epidémie je dôležité viac a dôsledne dbať na hygienu a čistotu. Ako čo najviac ochrániť vašu domácnosť v čase koronavírusu?

Proti nákaze Covid-19 sa dá preventívne chrániť dodržiavaním základných hygienických pravidiel a používať ochranné prostriedky. Ďalšou možnosťou je tiež posilniť imunitu zdravým životným štýlom a prísunom vitamínov. Používajte ochranné prostriedky, ktorými sú rúška, alebo respirátor, ochranné okuliare (aj slnečné postačia) a rukavice, ktorými môžu byť akékoľvek textilné rukavice, ktoré vás ochránia pred prenosom vírusu.

Zabrániť šíreniu vírusov môžete aj doma, a to pomocou niekoľkých jednoduchých aktivít. Máme pre vás overené a úplne pragmatické tipy a rady. Všeobecne sa radí dezinfikovať domáce prostredie, pretože je celkom určite vhodné mať doma čisté prostredie. Hygienici odporúčajú v domácnosti dezinfikovať a čistiť často frekventované povrchy.

Ako domácnosť v čase koronavírusu ošetrovať?

Madlá, kľučky, úchytky a plochy

Utierajte denne mydlovou vodou, alebo dezinfekciou bez chlóru všetky kľučky, úchytky, vypínače, spínače spotrebičov aj frekventované plochy (pracovná plocha kuchynskej linky, stoly, stoličky, nočné stolíky, postele), vrátane madiel mikrovlnnej rúry, varné kanvice a rúry. Pracovnú plochu v kuchyni a jedálenský stôl potom ošetrite ešte jarou alebo vodou s octom.

Kľučky na dverách, madlá a úchyty sú totiž hojne využívané všetkými členmi domácnosti, a tak je vďaka nim prenos ľahký. Dotýka sa ich každý, siahajte na ne čo najmenej a pre priestor mimo vašu domácnosť na tieto miesta nesiahajte vôbec, alebo s jednorazovými rukavicami, ktoré potom riadne zlikvidujete a vyhodíte (zabalené vo vrecku), alebo s textilnými, ktoré možno prepierať na vysokej teplote.

Meňte často uteráky

Dbajte na to, aby každý používal len svoj uterák. Vymieňajte ich minimálne 3 × v týždni (ideálne denne). Ak nebudete meniť denne, tak po použití ich každý večer vždy rozložte na šnúre, alebo sušiaku a riadne nechajte presušiť. Nikdy nie na kúrení, ktorým by ste vírusy z uteráka šírili pri sušení. Uteráky perte na 60 °C a ideálne ešte dôkladne prežehlite.

Platí to aj pre utierky

Slová o uterákoch platia aj pre kuchynské utierky. Využívajú sa v kuchyni, a predovšetkým pri príprave jedla a pokrmov, preto je dôležité ich meniť ideálne denne, alebo aspoň 2–3 × denne. A tiež prať na 60 °C.

Stolovanie

Spoločné stolovanie a pitie je rizikový faktor. V čase koronavírusu by mal mať každý svoj príbor, čo v čase umývačiek možno riešiť novým príborom na každé jedlo a použitým potom očistou v umývačke program s vyššou teplotou. Domácnosti, ktoré umývačku nemajú, potom zaliatie príborov vriacou vodou v dreze a následné riadne umytie. Osobný príbor by nikto nemal používať na naberanie pokrmu zo spoločnej misy a hrnca. Na to by mali slúžiť určené naberačky, lyžice atď. Na pitie má tiež každý mať svoj hrnček a pohár.

Dôkladne vetrajte

Vyvetranie interiéru je dôležité. Vetrajte často a dôkladne. Ideálne 3 až 5 × denne, a to otvorením okien dokorán na päť až desať minút. Ak máte čističku vzduchu, nechajte ju zapnutú po celú dobu vašej prítomnosti v domácnosti, aj v noci. Využívajte tiež silu esenciálnych olejov (dve kvapky do zvlhčovača, alebo aromalampy). Pomôcť môžu aj pustené soľné lampy a zapálené soľné svietniky.

Doma rúška noste len v prípade nákazy

Ak je u niektorého člena domácnosti zistený koronavírus, mal by byť v izolácii od ostatných členov domácnosti v samostatnej izbe, a všetci v rodine nosiť rúško. V tomto prípade platia aj zvýšené hygienické opatrenia. Ak je domácnosť a jej obyvatelia sú zdraví, rúška doma nie je potrebné používať.

Najlepšie je nakazenému v oddelenej a často vetranej izbe, a v prípade spoločného WC a kúpeľne potom chodia do nej ako posledný a potom by ju mal nakazený sám dôkladne vydezinfikovať. To sa odporúča kvôli tomu, aby samotnou dezinfekciou nebol ohrozený ďalší člen rodiny. Vždy sa to nedá, potom majte pri dezinfekcii všetky ochranné prostriedky (rúšku, rukavice, atď).

Obliečky a lôžkoviny

Obliečky a prestieradlá perte často a na vysokej teplote. Vreckovky odporúčame v tejto dobe radšej jednorazové. Všetky povrchy, aj tie okolo postele vrátane nej samotnej dezinfikujte minimálne 1 × denne. Povrchy je ideálne omývať horúcou vodou s mydlom. Použité rúška, alebo umývacie potreby by ste mali pred vyhodením do odpadkového koša uzavrieť do vrecka.

Vírus prichádza zvonku

Ochrana vášho domova však začína už vonku. Koronavírus aj slabšia chrípka sa šíri pomocou kvapôčok, ktoré sa vzduchom dostanú do dýchacích ciest. Tam sa zachytia na sliznici. Avšak ostávajú aj na predmetoch a plochách, nábytku, zrkadlách. K úplne najzraniteľnejším miestom aktuálne patria dvere do domu či bytu a ich kľučka zvonku. Aj tu je nutné ideálne 3 × denne, alebo aspoň 1 × denne dezinfikovať. Prechádza okolo nej viac rôznych osôb pri pohybe po chodbách bytových domov, alebo pohybu na chodníku pri vašom rodinnom dome.

Ďalšou cestou, ako sa k vám domov dostávajú baktérie a vírusy sú nákupy, preto je dobré, čo z nákupu možno, radšej dezinfikovať teda otrieť obaly potravín aj ďalších produktov (mydlá, šampóny, kozmetika, domáce potreby a hygienické potreby) a suché následne uložiť . A čo nemožno pred použitím dôkladne umyť a potom až využívať na prípravu pokrmov, alebo inde v domácnosti.

Vy a vaše telo

Posledná vec sú dotyky tváre rukou. Dotýkajte sa ich čo najmenej, najlepšie počas dňa vôbec. A keď tak vždy čistými a riadne umytými rukami. Len tak zabránite prenosu vírusu na sliznice v nose, očiach a ústach. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča umývať a dezinfikovať si často ruky. Praktickou radou pre pohyb medzi ľuďmi je tiež nosenie rúšok aj nosenie okuliarov – napríklad slnečných a rukavíc (aj látkových), ktoré ihneď po návrate vyperiete.

Zdroj foto: Pixabay.com

Autor: Pavla Košík Jelínková

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS