19/3
Aké vybrať osvetlenie do jednotlivých miestností? - 1. časť

Aké vybrať osvetlenie do jednotlivých miestností? - 1. časť

19. března 2015 v 00.00 , Bytové doplnky , Kuchyne , Svietidlá

Sponzorované odkazy

Typ osvetlenia je nutné vyberať podľa toho do akej miestnosti ho chcete umiestniť. Každá z izieb je určená pre nejakú činnosť a s tým je spojené aj použitie osvetlenia. Takže aké svetlo umiestniť do detskej izby a kuchyne?

Kuchyňa

Kuchyňa sa väčšinou delí na dve zóny – pracovnú a jedálenskú. Pracovná sa nachádza nad doskou linky, kde potrebujete svetlo pri varení, krájaní atď. Najčastejšie sa používajú žiarivky, lišty s bodovým osvetlením alebo samostatné „bodovky“. Nad varnou doskou väčšinou zaisťuje svetlo, ktoré je zabudované v digestore. Jedálenská zóna zahŕňa jedálenský stôl a priestor okolo neho. Nad stolom je najideálnejšie umiestniť závesné svietidlá, ktoré majú nastaviteľný záves. Sediaci človek by mal mať svetlo maximálne v úrovni očí, aby ho neoslňovalo. Ak máte väčšiu kuchyňu, môžete ešte prepojiť zóny pomocou stropného osvetlenia.

osvetlenie nad kuchynský stôl; zdroj: palnas.cz

Detská izba

Musí v prvom rade ísť o svetlá bezpečné. Najlepšie je použiť úsporný zdroj s LED diódami, ktoré neohrozujú deti popálením. Túto miestnosť je možné opäť rozdeliť do niekoľkých zón. Prvá je zóna pracovná, kde by nemala chýbať stolová lampa, ktorá osvieti celú plochu stola. Pre veľký stôl je vhodná žiarivka. Lampu staviame na stôl na pravú stranu pre praváka a pre ľaváka na ľavú. Druhá zóna je oddychová. Deti si radi v posteli prezerajú obrázky, väčšie čítajú knihy alebo sa učia. Preto je dobré mať pri posteli čítaciu lampu. Pre malé deti, ktoré sa boja tmy, nezabudnite na lampičky do zásuvky, ktoré necháte svietiť celú noc. A tretia je zóna hracia. Tu je vhodné umiestniť závesné alebo stropné svietidlo s nejakým detským motívom. Konkrétne miesto možno osvetliť aj lampou stojanovou.

osvetlenie do detskej izby; zdroj: palnas.cz

Takže teraz už viete, aké svetlá sú vhodné do detskej izby a kuchyne. V ďalšom článku sa dozviete, aká svetlá by sa mali vyskytovať v spálni, obývacej izbe a tiež kúpeľni.

Úvodný obrázok: palnas.cz

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS