29/6
Máte doma neporiadok? A máte päť minút?

Máte doma neporiadok? A máte päť minút?

29. června 2020 v 00.00 , Byty

Sponzorované odkazy

Poznáte to, hektický životný štýl, veľa povinností v práci, a keď už by človek mohol upratať, tak je vonku pekne a radšej ideme von s deťmi na výlet, než aby sme slnečný deň venovali upratovaniu neporiadku.

Balansovať medzi tým, že by sme sa chceli vracať do uprataného bytu, ktorý by mohol konkurovať tým z katalógov o bývaní, a tým, že si potrebujeme po práci oddýchnuť, je veľmi ťažké.

Nemusíte tráviť týždne urovnávaním „nevyhnutností“, stačí denne investovať päť minút vášho času a váš byt bude vyzerať uprataný. A päť minút má denne každý. Nakoniec zistíte, že ste vďaka denným päť minutovkám vypratali šatník, zrovnali si dokumenty a upratali si v zásuvkách.

Poďme na to!

Oplatí sa preventívne predchádzať hromadeniu neporiadku. Došlá pošta tvorí veľkú časť bežného neporiadku. Raz ju dáme na skrinku na topánky, druhýkrát na kuchynskú linku, do zásuvky, a keď potom potrebujeme vybaviť nejakú úradnú záležitosť, trávime hodiny hľadaním, kam sme list položili. Náš tip: Urobte si miesto na prichádzajúcu poštu! Je už jedno, či na ňu vyhradíte zásuvku v komode, či si zakúpite špeciálny dekoratívny stojanček na listy, alebo zvolíte nevzhľadnú, ale lacnú škatuľu od topánok. Je dôležitá len jedna vec, všetka prichádzajúca pošta bude tam. Celý mesiac poštu, potvrdenia, záručné listy, manuály a pokladničné účtenky dávajte na toto miesto. Na konci mesiaca všetko roztrieďte do patričných zložiek.

Ak začínate s päť minútovkami bez neporiadku, začnite pomaly, ale isto. Vytýčte si miesto, kde začnete upratovať. Môže sa jednať o kuchynskú linku, alebo oblasť okolo gauča. Nech už začnete kdekoľvek, držte sa pravidla – v tomto priestore nebude nič, čo tam nepatrí a nepoužívame to. Až budete mať túto zónu bez neporiadku, udržujte ju tak! ** Teraz každý deň pomaly rozšírte svoju zónu bez neporiadku, kým neobsiahne celý byt! **

Dbajte na to, aby všetky horizontálne plochy boli bez neporiadku. Možno si na linke môžete nechať sendvičovač, alebo smoothie mixér, ale multifunkčný robot, ktorý používate raz za mesiac, tam nemá čo robiť! Uložte ho do skrine. Kocky z lega, inkaso, ani dezinfekčný prostriedok nemajú na kuchynskej linke čo robiť! Každý deň si vyberte jednu policu, či už sa jedná o policu v knižnici, či u vás v skrini, a proste ju upracte! Vyhoďte všetky nepotrebné veci, utrite na nej prach a zarovnajte to, čo si na nej prajete nechať. Každý deň jednu a uvidíte, ako bude váš byt naraz uprataný!

Naplánujte si „upratovací víkend“, počas ktorého sa zbavíte všetkých nepotrebných vecí v domácnosti. Ak máte rodinu, či spolubývajúcich, zapojte ich do upratovania tiež. Čím viac pomocných rúk, tým lepšie. Pripravte si škatule a vrecia na odpadky a naplánujte si výlet na charitu, kde odložíte predmety, ktoré je vám ľúto vyhodiť a mohli by ešte niekomu poslúžiť.

Náš tip: Všetko, čo použijete, okamžite vracajte na svoje pôvodné miesto. Ušetrí vám to hodiny práce s upratovaním.

Zastavte sa a venujte pár minút vizualizácií miestnosti. Predstavte si, ako chcete, aby miestnosť vyzerala, až bude úplne uprataná. Aké sú najdôležitejšie kúsky nábytku? Čo sem nepatrí, ale práve tu robí neporiadok? Čo by mi vadilo, keby som tu bola na návšteve? Všetkého, čo vás vo vašich predstavách rozčuľuje, sa zbavte. Pri upratovaní si urobte niekoľko kôpok. Na jednej budú veci, ktoré si chcete ponechať. Na druhej veci, ktoré vyhodíte. Na tretej, to čo darujete na charitu. Ak si nie ste s niečím istí, vytvorte i kôpku „možno“. Nezdržujte sa pri upratovaní zbytočným premýšľaním, veci, u ktorých si nie ste istí s ich budúcnosťou, dajte na kôpku možno, vrátite sa k nim neskôr.

** Veci, ktoré chcete odviezť na charitu, odneste do auta a zájdite tam hneď. ** Píšte si nákupný zoznam, vyhnite sa záchvatovitému míňaniu, kupujte len to, čo naozaj potrebujete. Ušetríte peniaze a vyhnete sa hromadeniu výhodných kúp u vás doma. Nie naozaj nikto nepotrebuje v skrini 4 nové obliečky, na ktoré bola zľava.

Naučte svoje deti, kam veci patria. Ušetrí vám to veľa času, ktorý by ste trávili upratovaním. Choďte deťom príkladom. Vytiahnite oblečenie, ktoré nenosíte. Vytiahnite všetko oblečenie, ktoré ste za niekoľko mesiacov nenosili. Pokiaľ ide o sezónne oblečenie, uložte ho do škatule. Veci so škvrnami, alebo to, čo nám je už malé proste vyhoďte. Ak schudnete, jednoducho si kúpite nové.

Ak nemáte jedno miesto pre lieky, vytvorte si ho hneď teraz. Prejdite si všetky lieky, doplnky stravy, veci, ktoré už nikdy nebudete používať – špinavé obväzy, krémy, na ktoré ste mali alergiu, masti, ktoré nikdy s ničím nepomohli, vyhoďte.

Upracte si v zásuvkách. Vytiahnite všetko zo zásuvky. Jednoducho vyberte zásuvku a vyprázdnite ju na stôl, či na zem. Potom rozdeľte zásuvku do troch kôpok:

  • 1) veci, ktoré by v zásuvke naozaj mali byť,
  • 2) veci, ktoré patria inam,
  • 3) veci, ktoré môžeme vyhodiť. Evakuujte tak všetky zásuvky a šuplíky u vás doma.

Naučte sa milovať poriadok. Pokojne si uprataný byt nafoťte. Uprataný byt nielen láka k návštevám, ale pomáha k psychickej pohode svojich obyvateľov. Takže, vyhrňte si rukávy a hurá do upratovania. Uvidíte, že ak si raz poriadne upracete, už bude stačiť denne pár minút na jeho udržanie.

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS