6/1
Return kubizmu do súčasného bývania

Return kubizmu do súčasného bývania

6. ledna 2016 v 00.00 , Bytový textil , Design , Kreslá a sedacie súpravy , Nábytok

Sponzorované odkazy

Bývanie sa neustále mení a trendy sa striedajú. Súčasnosť dala voľné pole v bývaní priestorovému poňatiu predmetov a nábytku. Do príbytkov prichádza kubizmus!

Kubizmus je avantgardný umelecký smer, ponímajúci videnie predmetu a diela z mnohých uhlov súčasne, teda priestorovo. Bol vo svojej dobe prevratným poňatím skutočnosti a jeho videnia. Daný predmet je v kubizme rozkladaný až na jednoduché geometrické tvary a názov štýlu je tak odvodený od latinského pomenovania kocky – cubus. Zakladateľmi boli Jacques Braqu a Pablo Picasso, keď pôvodne bol kubizmus videný iba na obrazoch a sochách.

posedenie v kubistickom poňatíposedenie v kubistickom poňatí

Kubizmus v interiéri

Potom sa kubizmus premietol aj do štýlu stavieb, a potom ho objavili architekti a dizajnéri. A vniesli do neho okrem pravouhlých tiež ďalšie tvary – evokujúce štruktúru kryštálu v rôznych formách včlenených do úžitkových predmetov v našom bývaní. A teraz sa po nejakom čase (rovnako ako iné módne trendy a štýly) kubizmus do interiérov a bývania vracia.

písací stôl v kubistickom štýlepísací stôl v kubistickom štýle

Nevšedne aj farebne

Kubizmus sa na Slovensku šíri do príbytkov v poňatí ako jeho novodobý trend. V interiérovej ​​architektúre a dizajne sa prejavuje veľmi nevšedne a štýlovo, farebne príjemne, až pestro. Má podobu lomených tvarov nábytku, doplnkov, vzorov na textíliách a kobercoch. Z nábytku sú to najviac stoličky, stoly a stolíky, svietidlá, pohovky, kreslá, vázy, misy a všetko má podobu skosených tvarov a plôch v nepravidelných a pravidelných hranách.

svietidlo so sviežim farebným dizajnomsvietidlo so sviežim farebným dizajnom

Niekedy je interiér poňatý v kubistickom štýle celý, ale častejšie sa mieša s inými štýlmi. A tak vedľa seba bez ťažkostí môžu v príbytkoch byť v súzvuku klasika, country, retro, postmoderna, alebo futurizmus spolu s kubizmom. Súčasní dizajnéri sa inšpirovali vo svete japonského origami. Tieto papierové skladačky sa premietajú do všetkého čo je vyrobené pre bývanie v kubistickom poňatí.

Zdroj foto: Pinterest.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS